Viděla jsem vraždu zajímavosti

Viděla jsem vraždu
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/531560/bmid_videla-jsem-vrazdu-65c23cc583d13.jpg 4 484 484

Hercule Poirot série

< 34. díl >

„To není hloupost!“ bránila se Joyce. „Viděla jsem vraždu! Viděla!“ Ariadne Oliverová se na halloweenské party náctiletých ocitla vcelku náhodou, nicméně mnozí vědí, že je slavnou autorkou detektivek. Jedna z pozvaných dívek – snad aby si získala pozornost – se proto přítomným svěří, že kdysi taky viděla vraždu, ale nikdo jí pochopitelně nevěří. Na programu večírku, který se koná v honosném domě v městečku Woodleigh Common, je například soutěž o nejlépe nazdobené koště, kvůli půlšilinku se krájí bábovka z upěchované mouky, děvčata hledí do zrcadel v naději, že spatří tvář svého ženicha, a děti ve dvojicích soutěží v lovení jablek ústy z vědra naplněného vodou. V závěru vydařené oslavy se však ukáže, že Joyce zmizela. Když se v knihovně najde její mrtvola, rozrušená paní Oliverová bez meškání vyhledá přítele Hercula Poirota, aby jí pomohl smrt vychloubačné slečny objasnit. I ve zdařilé TV adaptaci s Davidem Suchetem vystupuje postava au-pair Olgy Seminoffové. Předlohou k ní se stala učitelka z Prachatic, se kterou si Agatha Christie dlouhá léta dopisovala.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook
Originální název:

Hallowe'en Party , 1969


Interpreti: Lukáš Hlavica
více info...

Zajímavosti (1)

Román Viděla jsem vraždu je pro český kontext obzvlášť pozoruhodný. Pojí se s ním totiž příběh Olgy Simonové-Liškové, učitelky angličtiny z Prachatic, městě na jihu Čech. Tato žena napsala v roce 1961 jako fanynka ze socialistického Československa Agathě Christie. Christie na fanoušky reagovala, ale bylo obvyklé, že zkrátka poslala autogram, a tím korespondence skončila. V tomto případě si však spolu ženy dopisovaly několik let. A česká učitelka inspirovala postavu vystupující v příběhu – au pair Olgu Seminoffovou. Díky korespondenci obou dam navíc víme, že Agatha Christie jednou přes Československo letěla.
„Napsala mi, že letěla jednou nad Prahou, na krátkou dobu přistáli. Upoutalo ji, že Praha byla plná průvodů a procesí, všude prý vlály prapory. Odhaduji, že to bylo při oslavách tisíce let od smrti svatého Václava, o čemž neměla Agátka ani tušení,“ vyprávěla ještě v roce 2010 paní Olga o své unikátní známosti s autorkou světového jména. (1amu)