Švédská čítanka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Gutenbergova čítanka současné švédské prózy. Co si představíte, když se řekne „švédská literatura“? Nejspíš se vám vybaví jedna z řady populárních detektivek, které v posledních letech ovládly nejen český knižní trh. Švédská literatura se v Evropě prodává víc než kdy dřív, ale zároveň existuje v této severské zemi řada zajímavých spisovatelů a spisovatelek, o nichž se u nás (zatím) moc nemluví. Labyrint představuje jedenáct významných současných švédských autorů mladé i té nejmladší generace – Anna-Karin Palmová, Mare Kandreová, John Ajvide Lindqvist, Susanna Alakoskiová, Sara Stridsbergová, Daniel Sjölin, Mirja Ungeová, Jonas Hassen Khemiri, Amanda Svenssonová, Jonas Karlsson, Beate Grimsrudová – a kromě dvou (Lindqvist, Grimsrudová) jde u všech o jejich premiéru v českém překladu. Tito autoři, jejichž knihy mnohdy významně zasáhly do společenské i literární debaty v zemi, experimentují s literárním jazykem i způsobem vyprávění, někteří se snaží novátorským způsobem líčit tamní společnost, jiní se ve svých příbězích vydávají daleko za hranice Skandinávie. A samozřejmě nechybí ani švédský humor, byť někdy poněkud černý. Každá ukázka ve švédském originále je zrcadlově doplněna českým překladem a autorským medailonem. Kniha, jejímiž editorkami jsou Marie Wengerová a Jana Holá, je určena jednak studentům a zájemcům o švédský jazyk, ale i všem, kdo vyhledávají kvalitní současnou beletrii. 1. vyd....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222717/big_svedska-citanka-fUq-222717.jpg 4.218
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Povídka Beate Grimsrud - Matilda vychází tiskem poprvé. Původně byla napsána pro Švédský rozhlas, kde byla veřejně uvedena v roce 2011. Text byl autorkou exkluzivně pro účely Švédské čítanky revidován a upraven. Na jaře 2015 vyjde jako součást románu Evighetsbarnen (Děti věčnosti) v nakladatelství Bonniers. (rikke)


Autoři této antologie: Anna-Karin Palm, Mare Kandre, John Ajvide Lindquist, Susanna Alakoski, Sara Stridsberg, Daniel Sjölin, Mirja Unge, Jonas Hassen Khemiri, Amanda Svensson, Jonas Karlsson, Beate Grimsrud. (rikke)