R.U.R. zajímavosti

R.U.R.
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537861/bmid_r-u-r-66376bd0a41a0.jpg 4 5658 5658

Utopické RUR (Rossums Universal Robots, Rossumovi univerzální Roboti) je v pořadí třetí drama Karla Čapka, časově mu předcházely komedie Lásky hra osudná a Loupežník. Souběžně s ním však s bratrem pracoval také na komedii Ze života hmyzu. Podle vlastních slov dostal Karel Čapek právě při psaní Mravenců nápad na utopické drama a koncipuje Roboty. RUR bylo dopsáno v roce 1920, kdy také vyšlo poprvé tiskem. Premiéru v Národním divadle mělo 25. ledna 1921. Ještě předtím (2. a 3. ledna 1921) jej sehráli ochotníci Jednoty divadelních ochotníků Klicpera v Hradci Králové. Úspěch této Čapkovy hry byl okamžitý a mimořádný, ve velmi krátké době bylo drama přeloženo a uváděno na zahraničních scénách (1921 – Cáchy, 1922 – Varšava, Bělehrad, New York, 1923 – Londýn, Vídeň, Curych, 1924 – Budapešť, Krakov, Paříž, Tokio a další). Třicetiletý autor se tak rázem stal celosvětově známým dramatikem. Varovná Čapkova výzva k lidstvu, pronesená krátce po skončení první světové války, našla silnou odezvu všude, kde bylo RUR uvedeno. Myšlenka výroby umělého člověka – pracovní síly se ve světové vědeckofantastické literatuře objevila již daleko dříve (v našem kulturním prostředí je známa pověst o pražském Golemovi). Karel Čapek však na radu svého bratra jako první užívá pro umělou bytost pojmenování „Robot“, odvozené z výrazu slovanského původu „robota“ – těžká, nedobrovolná práce. Tento termín se stal brzy součástí světových jazyků. Přestože tato Čapkova hra je v současnosti na divadelních prknech uváděna jen výjimečně, její poselství je v postmoderní době až mrazivě aktuální, a proto si zaslouží čtenářovu i posluchačovu pozornost. Kristina Váňová, ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži... celý text

Zajímavosti (15)

Audiokniha na YT;
https://youtu.be/uoH7jDvpyK8?feature=shared (Petr874)


Jako rozhlasová dramatizace byla hra adaptována v roce 1968: https://vltava.rozhlas.cz/karel-capek-rur-slavne-utopisticke-drama-o-stretu-cloveka-se-svetem-robotu-5048571 (Teckovana)


Světová premiéra hry R.U.R. měla být na Národním divadle v Praze. Jak však v roce 1927 uvedly Lidové noviny, původní termín byl odložen na 25. ledna 1921. Královéhradecký ochotnický soubor Klicpera, který měl mít premiéru téže hry krátce po Národním divadle, se o odložení nedozvěděl. Tak se světová premiéra odehrála 2. ledna 1921 v Hradci Králové (SeverusSnape)


Čapka napadla tato myšlenka, když jel v přeplněném dopravním prostředku (natěsnaní lidé na sobě, ale jsou si cizí). (ezio)


Čapkova sestra se jmenuje právě Helena, není vyloučeno, že pojmenování hlavní hrdinky je právě po ní. (ezio)


R. U. R. znamená Rossumovi univerzální roboti (Rossum's universal robots). (chaera)


Rossum je Čapkova slovní hříčka narážející na rozum. (chaera)


V americkém seriálu Star Trek se v epizodě "Requiem for Methuselah" objevuje android jménem Rayna Capek. (chaera)


Slovo robota bylo známo již v 17. století, ve významu otrocká práce poddaných. Mírně pozměněné na robot jej v tomto díle poprvé ve významu stroj použil Karel Čapek. Slovo mu poradil jeho bratr Josef Čapek, když se ho Karel ptal, jak umělou bytost pojmenovat. Původně zamýšlený labor zněl autorovi příliš papírově. (chaera)


Přeloženo bylo toto dílo do více jak třiceti jazyků vč. esperanta (chaera)


Slovo robot ve své knize R.U.R. poprvé použil Karel Čapek, ale vymyslel ho Josef Čapek. Karel ho totiž požádal, aby mu pomohl s výběrem výrazu, který by vystihoval „věc“, jež je velmi podobná člověku a umí vykonávat lidskou práci. Robot je tedy odvozenina od slova robota (práce). (Bohemis)


V roce 2014 má být podle této divadelní hry natočen film, který bude režírovat James Kerwin (Kmotr99)


V roce 1977 napsal podle hry R.U.R. stejnojmennou operu Zdeněk Blažek. (Kmotr99)


Dílo bylo přeloženo do více než třiceti jazyků včetně esperanta. (Kmotr99)


V této hře poprvé zaznělo slovo robot, které Karlovi poradil bratr Josef. Původně uvažoval o slově labor. (Kmotr99)