Francouzská suita

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nedokončený román nalezený v pozůstalosti francouzské autorky židovského původu vzbudil před nedávnem doslova celosvětový ohlas a zejména ve Francii, Velké Británii a USA se stal jednou z nejprodávanějších a nejrecenzovanějších knih. V první jeho části podává Némirovská na obrazu skupiny Pařížanů prchajících z Němci obsazované metropole plastický obraz hroutícího se světa, který byl dosud samozřejmou součástí jejich životů, a širokého rejstříku pocitů a typů chování obnažených existenciálně vypjatou situací. Druhé části, zasazené do prostředí francouzské vesnice, jejíž obyvatelé jsou přinuceni ubytovat v soukromí posádku německých okupantů, dominuje dilema mladé Lucile Angellierové, na kterou se v situaci, kdy se navzdory své vůli postupně sbližuje se svým nájemníkem, důstojníkem wehrmachtu von Falkem, obrátí sousedka s prosbou, aby v domě současně ukryla jejího manžela, který zabil jednoho z Němců. Své dějově i mravně vypjaté příběhy vypráví Némirovská vášnivým, často silně ironickým stylem, jehož zralost je o to obdivuhodnější, že prózy vznikaly prakticky přímo uprostřed dění, které popisují. Její nezapomenutelný portrét lidí ocitnuvších se náhle ve světě zbaveném základních životních jistot představuje jedno z prvních literárních děl s tématem druhé světové války vůbec a navzdory své dlouhé cestě ke čtenářům se do jejich paměti bezpochyby zapíše i jako jedno z nejpůsobivějších....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99311/big_francouzska-suita-39j-99311.jpg 4.464
Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Suite française, 2004


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Druhá část knihy se stala předlohou pro film s názvem Suite Française. Film je z roku 2014, má 107 minut a režie se ujal Saul Dibb. (vlkove)


Fotka na obálce této knihy pochází ze dne 25.srpna 1939. Loučící se pár stojí u pařížského vlakového nádraží Gare de l'Est. (milamarus)


Ocenění

2012 - Magnesia Litera (Litera za překladovou knihu)