Dneska už se tomu směju zajímavosti

Dneska už se tomu směju https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57344/bmid_dneska-uz-se-tomu-smeju-i1J-57344.png 4 578 140

Někteří z nás mají ve své knihovně zařazeno některé z předchozích vydání knihy "Dneska už se tomu směju". Ať již to první z roku 1977, které ve svém exilovém nakladatelství "Sixty-Eight Publishers" vydal Josef Škvorecký, nebo ta, která ihned po změně režimu v roce 1990 resp. 1993 zaplavila nenasycený československý knižní trh. Pokud si je vybavíte, zjistíte, že již dávno prošla jejich "záruční doba", a kvalita, kterou nabízejí, odpovídá rychlosti a podmínkám, ve kterých vyšla, ale zdaleka již neodpovídá potřebám dnešních čtenářů: od typografie až po reprodukce fotografií. Zdálo se, že hvězda typu Anidy Mandlové si zaslouží vzpomínku, která by odpovídala její kráse a významu. Je zde rovněž další důvod. V archívech i pozůstalosti zůstalo mnoho nikdy nepublikovaných materiálů a fotografií, které by zůstaly široké veřejnosti, a především obdivovatelům, utajeny. Navíc se zdálo vydavateli zajímavé zveřejnit i rozhovory Adiny Mandlové z období jejího návratu do Československa v roce 1991, kdy s nadhledem hodnotí svůj život a dopisuje tak poslední kapitolu svých memoárů...... celý text

Zajímavosti (3)

Vladimír Šmeral (1903-1982) je pohřben na Vyšehradském hřbitově. Hledejte oddělení 11, hrob č. 15 - http://212.47.2.130/OUT/HTML/ZnackyPic/10026483.jpg (milamarus)


Černobílá fotka na vydání z roku 2009 je z filmu Děvčata, nejdete se! (1937) (milamarus)


Knihu poprvé vydala za pomoci Josefa Škvoreckého v jeho nakladatelství '68 Publishers.
'68 Publishers, často také Sixty-Eight Publishers, Sixtyeight Publishers anebo také Nakladatelství 68, bylo české exilové nakladatelství založené Zdenou Salivarovou-Škvoreckou a jejím manželem Josefem Škvoreckým v roce 1971 v kanadském Torontu.
Začalo vydávat jak české originály, tak anglické překlady děl Škvoreckého (Prima sezóna, Zbabělci, Konec nylonového věku, Tankový prapor - první vydaná kniha tohoto nakladatelství v roce 1971). Poté i knihy českých a slovenských autorů, tehdy v Československu zakázaných. Díky tomu vznikla možnost, aby se knihy zde vydané dostaly do vlasti. V roce 1985 vyšla u '68 Publishers Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí.
Do roku 1977 bylo nakladatelství majetkem obou manželů, poté bylo přeměněno na neziskovou organizaci pod veřejnou kontrolou, podporovanou i nově vzniklou firmou Škvoreckých Prague Typesetting, která se specializovala především na přípravu neanglických textů, později i tisk. Do roku 1993, kdy nakladatelství ukončilo svou činnost, vydalo 227 knižních titulů převážně exilových a samizdatových autorů. (Zdroj: Wikipedie) (hannah2000)


Ocenění knihy (0)

Zatím zde není žádné ocenění.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.