Adresát neznámý

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vynikající próza americké autorky na malé ploše líčí rafinovaný akt pomsty v případu člověka, jemuž nacismus vzal nejen sestru, ale i víru v přátelství. V podobě několika nekomentovaných dopisů se rozvíjí příběh dvou protagonistů, amerického židovského obchodníka s obrazy a jeho přítele a společníka, který se v roce 1933 vrátil do Německa. Z počátečních dopisů zní upřímná náklonnost, později, jak se ujímá v Německu Hitlerova ideologie, dostávají dopisy z Německa opatrnější a odtažitější charakter až k následnému přerušení korespondence ze strany německého pisatele. Bezvýhradné přijetí nacistických idejí a strach o kariéru jsou důvodem, že se ani nepokusí zachránit přítelovu sestru, která nakonec jako Židovka zahyne pronásledována SA. Americký přítel se rozhodne pro rafinovanou pomstu a začne posílat svému společníkovi do nacistického Německa nejen bankovní zprávy, ale velice přátelské osobní dopisy pod svým pravým jménem až do chvíle, kdy dostane svůj dopis zpět s nálepkou "adresát neznámý". Lapidární působivá próza, v níž není jediné zbytečné slovo, na malém prostoru rozkrývá vývoj událostí v Německu v roce 1934, ale i proměnu dříve liberálního člověka v nadšeného nacistu, schopného obětovat kariéře i blízkého člověka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46898/big_adresat-neznamy-Aga-46898.png 4.7273
Žánr:
Literatura světová, Povídky, Historické romány

Vydáno: , Academia
Originální název:

Address Unknown, 1938


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Jinak kniha vyšla několikrát knižně v Americe a v Anglii v době svého vzniku. Do Evropy se však pro vypuknutí války už nedostala. Naposledy vyšla v USA, a to v roce 1995. (milamarus)


Tato drobná próza se teprve nedávno dožila zasloužené renesance díky francouzskému nakladatelství Éditions Autrement v Paříži. Jeho majiteli se dostalo do rukou nové vydání této prózy z roku 1995 a rozhodl se okamžitě vydat její francouzský překlad, čímž jí otevřel cestu do světa. (milamarus)


Při prvním uveřejnění této prózy, tj. v září 1938, se autorka skrývala za jménem Kressmann Taylor. Mužsky znějící pseudonym vymyslel spisovatelčin vydavatel, neboť mu příběh připadal na ženu příliš drastický. Jméno Kressmann bylo autorčino dívčí jméno. (milamarus)