Adresát neznámý

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Vynikající próza americké autorky na malé ploše líčí rafinovaný akt pomsty v případu člověka, jemuž nacismus vzal nejen sestru, ale i víru v přátelství. V podobě několika nekomentovaných dopisů se rozvíjí příběh dvou protagonistů, amerického židovského obchodníka s obrazy a jeho přítele a společníka, který se v roce 1933 vrátil do Německa. Z počátečních dopisů zní upřímná náklonnost, později, jak se ujímá v Německu Hitlerova ideologie, dostávají dopisy z Německa opatrnější a odtažitější charakter až k následnému přerušení korespondence ze strany německého pisatele. Bezvýhradné přijetí nacistických idejí a strach o kariéru jsou důvodem, že se ani nepokusí zachránit přítelovu sestru, která nakonec jako Židovka zahyne pronásledována SA. Americký přítel se rozhodne pro rafinovanou pomstu a začne posílat svému společníkovi do nacistického Německa nejen bankovní zprávy, ale velice přátelské osobní dopisy pod svým pravým jménem až do chvíle, kdy dostane svůj dopis zpět s nálepkou "adresát neznámý". Lapidární působivá próza, v níž není jediné zbytečné slovo, na malém prostoru rozkrývá vývoj událostí v Německu v roce 1934, ale i proměnu dříve liberálního člověka v nadšeného nacistu, schopného obětovat kariéře i blízkého člověka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46898/adresat-neznamy-Aga-46898.png 4.6203
Žánr
Literatura světová, Válečné
Vydáno, Academia
Orig. název

Address Unknown, 1938

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Jinak kniha vyšla několikrát knižně v Americe a v Anglii v době svého vzniku. Do Evropy se však pro vypuknutí války už nedostala. Naposledy vyšla v USA, a to v roce 1995. (milamarus)


Tato drobná próza se teprve nedávno dožila zasloužené renesance díky francouzskému nakladatelství Éditions Autrement v Paříži. Jeho majiteli se dostalo do rukou nové vydání této prózy z roku 1995 a rozhodl se okamžitě vydat její francouzský překlad, čímž jí otevřel cestu do světa. (milamarus)


Při prvním uveřejnění této prózy, tj. v září 1938, se autorka skrývala za jménem Kressmann Taylor. Mužsky znějící pseudonym vymyslel spisovatelčin vydavatel, neboť mu příběh připadal na ženu příliš drastický. Jméno Kressmann bylo autorčino dívčí jméno. (milamarus)

Štítky

dopisy nacismus

Autor knihy

Kathrine Kressmann Taylor
americká, 1903 - 1996

Kniha Adresát neznámý je v

Právě čtených1x
Přečtených259x
Čtenářské výzvě54x
Doporučených39x
Knihotéce49x
Chystám se číst116x
Chci si koupit16x