Ztracená knihovna v Alexandrii

recenze

Ztracená knihovna (2013) 4 z 5 / Morsie
Ztracená knihovna

Příběh Ztracené knihovny nás přivádí do Minnesoty na Carletonovu univerzitu, kde mladá profesorka Emily Wessová vyučuje historii a religionistiku. Emily svůj předmět miluje a snaží se v něm vyniknout a být úspěšná. Holka si zkrátka buduje jméno a kariéru.

Emily je spokojená a užívá si každý den na univerzitě stejně, jako když tam před pár lety ještě studovala. Rozhodně netuší, že když jednoho rána přijde do práce, zastihne ji tam velice nemilá zpráva. Dozví se, že její bývalý profesor a nynější kolega Arno Holmstrand byl zavražděn. Ta zpráva ji naprosto zdrtí. Byl jejím oblíbeným profesorem už roky a teď má být najednou mrtvý? A co víc, zavražděn? S tím se Emily nedokáže tak snadno vyrovnat.

Celá zdrcená a pohroužená do svých myšlenek a vzpomínek se vrací domů. Vůbec netuší, že na ni mezi poštou čeká další překvapení v podobě ručně psané zprávy od Arna. Starý profesor Emily v dopise ujišťuje, že v době, kdy ona bude tuto zprávu číst, on už bude jistě mrtev. Strašné zjištění! A dál pak Emily vyzývá, aby to nevzdala, aby za něho dořešila záhadu, které se dostal na kloub, a která ho zabila. Má přijít na to, že knihovna v Alexandrii a její veškeré vědění nebylo nikdy zničeno!

Emily je celá vyděšená a vyleká se ještě víc, když podle zprávy svého profesora zjistí, že má zavolat na jisté číslo, kde se dozví další informace. To číslo patří jejímu snoubenci, tou dobou žijícímu v Oxfordu.

Odtud začíná strhující cesta za poznáním, dobrodružství a nebezpečím. Emily se vydává do Anglie a poté do Istanbulu, kde má odhalit mnoho nepoznaných informací a zatajovaného vědění. Musí přijít na to, jak to bylo doopravdy s nejslavnější a nejcennější knihovnou všech dob. Její příběh a cesty provázejí záhadné, úkladné vraždy, které má na svědomí někdo hodně vlivný a bohatý. Někdo, kdo stojí o to, aby pravda zůstala utajená. Nějaká šedá eminence starověké pokladnice poznání.

Knížky, které mají jako hlavní motiv historické konspirační teorie, mě baví už od dob Šifry mistra Leonarda. Proto jsem byla opravdu ráda, že se objevil další příběh s podobnou zápletkou – možná o něco poutavější. Ztracená knihovna je o knihovně v Alexandrii – o studnici veškeré moudrosti. Bylo tedy na čase, aby o ní nějaký ten příběh vznikl. A ne ledajaký. Ztracená knihovna je od začátku do konce napínavou detektivkou!

Dobře, možná je trochu zdlouhavější a rozvleklejší, když si na to ale zvyknete, za chvíli vám to ani nepřijde. Za chvíli se dostanete do toho správného rytmu a budete hltat stránku za stránkou. A myslím, že to stojí za to. Ztracená knihovna stojí za to, abyste se do ní začetli. Samotné rozuzlení nemá chybu a překvapí kdekterého ostříleného čtenáře.

No řeknu to jednoduše, jestli vás kdy bavil Dan Brown, tak z A. M. Deana budete v sedmém nebi!