Život takový jaký nechceme.

recenze

Než jsem tě poznala (2013) 5 z 5 / klarinka9974
Než jsem tě poznala

On: Úspěšný podnikatel, s aktivním životem, tučným platem a krásnou ženou. Užívá si svého života na plno, všechny příležitosti chytá za pačesy a sportování je pro něj součástí života. Svůj život miluje, dokud ho nehoda neupoutá na kolečkové křeslo, ví že už nebude moci žít jako doposud.

Ona: Žije obyčejným živote, má dlouholetého přítele. Kreativní, bláznivá, upovídaná dívka, se smyslem pro humor, stále komunikativními schopnostmi a dost barevným stylem oblékání. Ne jen že neumí skoro nic, ale naučí se přesto toho hodně.

Začátek knihy je jako vystřižený z filmu, jeho klidný život mu zaměstnává půvabná žena. Chystání do práce, snídaně a jeden telefonát. Jeho spěch do práce se pro něho stanou osudným a v tento den se mění vše, co pro něho bylo důležitý.

Louisa pracuje ve svém oblíbeném bistru, má ráda rozhovory s cizími lidmi, zajímá se o jejich život, je nápaditá a spolehlivá. Jednoho dne se ale bistro zavře a ona musí hledat novou práci, bohužel nabídky na pracovním úřadě nejsou nijak moc extra a proto se snaží vzít vše, co by pomohli jak ji tak i rodičům finančně. Jeden den ji nabídnou práci ošetřovatelky. Ona ale není nadšená, má strach jak s člověkem v takovém stavu zacházet, jak se k němu chovat. Nakonec se rozhodne a její život je propojí s mužem na vozíčku Willem.

Poté už prožíváme jejich životy a pocity. To jak si Louisa vede jako asistentka, to jak se vypořádává se svým životem a to jak se postupně mění. Její ale největší rozhodnutí a největší bolest přichází déle. Dozvídá se jisté tajemství a snaží se Willa nalákat na jeho život, který by mohl být nejenom krásný ale i báječný. Tento velký úkol ji změní život a začne se na svět dívat jinýma očima.

Příběh o dvou odlišných lideh, oba mají jiné povahy ale i přesto se jejich svět spojí v jeden. Dokážou si spolu rozumět bez mluvení, chápou se a tolerují a navzájem se podporují a vedou k životním cílům. A i přesto že jsou to jen obyčejní lidé a on nemůže vůbec nic udělat proto aby jeho asistentka byla spokojená, dokážou se z celého srdce milovat.

Hodně si člověk uvědomí když čte tuto knihu, tolik si nevážíme svého života, mrháme svým časem a raději se nudíme než aby jsme něco podnikly, po přečtení si uvědomíme že by jsme raději měli žít naplno, užívat si každý den jako by byl poslední a věřit na zázraky. Protože být celý dny uvěznění na vozíku, nemoci nic dělat a být závislí na lidech aby jsme mohli vůbec fungovat, není nic co pokládám za báječný život.

Kniha je plná dojmů a lásky, překvapení, kouzelné dovolené, milující rodina a tolerantní přátelé. Zažíváme jejich společné chvilky plné vzteku ale i nekonečné lásky. A to jak tato kniha dopadne je jen velikým otazníkem plný překvapení, na které musíme přijít až po posledních stránkách.

Jojo Moyesová je sama osobě dokonalá autorka, pokaždé mě překvapí svým úžasným příběhem. Tyto příběhy jsou vážně úžasné a někdy tolik bolestné. Tuto knihu doporučuji, tak jako doporučuji její ostatní knihy, protože tato autorka mě nikdy nezklamala. Pokaždé knize ve mě autorka zanechává něco, co si člověk uvědomí a zůstane to u něho v srdci napořád.