"Nemluv o tom, co se skrývá v hvozdu!"

recenze

Bestie je zvíře (2017) 5 z 5 / klarinka9974
Bestie je zvíře

Jako dítě se Alys rýmovačkám o Bestii smála a strach, který vyvolávaly příběhy o čarodějnicích, ji mrazil jen příjemně. Pak ale jednoho dne přišly. Ty dvě. A s celou vesnicí a dosavadním bezstarostným životem byl konec. Spolu s ostatními dětmi prchá Alys do sousedního Defaidu, kde ji čeká těžké dospívání ve světě svázaném ne-úprosnými pravidly. Defaid i jeho okolí zachvacuje panika před tím, co má prý na svědomí tajemná Bestie. Jenže utrpení, které si lidé dokážou působit navzájem, si s tím nadpřirozeným v ničem nezadá. A Alys navíc cítí, že má k hvozdu a Bestii podivně blízko…

Knihu jsem si vypůjčila kvůli krásné obálce. Hned jak jsem ji uviděla nalákala mě a ani jsem si nepřečetla anotaci. Poté jsem se dívala na databázi, kde má kniha celkem málo hodnocení a nikomu se příběh moc nelíbí a tak jsem knihu odkládala. Dokonce jsem ji už chtěla i vrátit do knihovny, ale síla obálky mě to nedovolila.

A tak jsem se jednou začetla do naprosto fantastického a promyšleného příběhu.

Moc jsem o knize nevěděla, anotace mnoho nenapovídá. Ale už hned první kapitola a dvou sestrách, které to neměli jednoduché a byli si hodně podobné, byla zajímavá. To jak s nimi osud naložil, to jak se k nim otec zachoval, mě ani nepřekvapilo, jak se pak oni dvě zachovali k němu.

A pak se tu objeví Alys, dívka která v noci nespí a přes den by spala i za chůze. Dívka, která se ničeho a nikoho nebojí i přesto, že je to teprve dítě. A pak je jednoho večera uvidí a najednou se stávají věci, které děsí každého jen když na to pomyslí.

Příběh není strašidelný, je spíše kouzelný ale představivost vám bude pracovat na plné obrátky. A né vždy je zlé to, co se za zlé pokládá.

" Bestie je divé zvíře
pospěš zavřít bránu
jinak k tobě ve tmě přijde
neutečeš k ránu

Bestie je divé zvíře
s drápy na tvých dvěřích
vcucne duši, olízne se
nezaplní teřich

Bestie je divé zvíře
s rozmlsanou tlamou
pošmákne si na masíčku
kůži nechá stranou"

Básnička o bestii je skoro v každé kapitole a proto je snadné si ji zapamatovat. Dokonce nad ní začnete i přemýšlet a vybavovat si, co se tak asi v knize stane.

Ale je Bestie opravdu tak zlá, nebo je v lese ještě něco horšího??

Neočekávejte žádný horror, ani zděšení či nějakou obrovskou záhadu. Přijměte knihu takovou, jaká je. Přeci jenom je to příběh pro děti a mládež a já osobně bych ho dětem vyprávěla.

Já měla knihu za pár dnů přečtenou, moc mě bavila její tajemství a malé záhady. Zajímalo mě jak to nakonec s Alys dopadne. A rozhodně to nebude mít jednoduché. Její příběh budete milovat i když jí třeba i vy budete považovat za čarodějnici. Pro mě to byla silná a statečná dívka, která bojovala za to nejdůležitější co jí zbylo. Za přátelé a kousek své získané rodiny.

V příběhu přijde o mnoho věcí. Tolikrát se zklame a jen málo lidí ji milují takovou jaká je.

Ale jak to bývá i v těch nejkrásnějších pohádkách i zde vítězí láska a statečnost nad zlobou.

Já bych se nebránil ani druhému dílu. Myslím si, že by byl hodně zajímaví a už teď si dovedu představit o čem by tak mohl být a jak by začínal.

Takže, nebojte se ponořit do tajemného hvozdu. Nechte naslouchat své srdce písním, které vás unesou do všech snů a navždy v nich zůstanete. Oddejte se příběhu tak zajímavému, se skvělým nápadem, že se vám nebude chtít dělat nic jiného než číst. A že už jste na tyto příběhy moc dospělí? Na tento příběh není nikdo dost dospělí.

Kniha se mi líbila vážně moc, obálka je krásná a tajemný les vás nenechá chladný. V knize vám všechno vysvětlí a dočkáte se i toho, jak to všechno skončilo. Na pár stránkách se objevují černobílé fotografie pro lepší představivost. Ale myslím si, že to není ani potřeba.