Zbarveno do ruda

recenze

Vášeň (2012) 3 z 5 / rencovav
Vášeň

Temné vize: Vášeň - L.J.Smith

Ačkoli se Kaitlyn, Robovi, Anně a Lewisovi podařilo získat úlomek posledního čistého křišťálu předtím, než ho Zetesův zrůdný krystal roztříštil, nemohou nic dělat. Gabriel je zradil tím nejhorším možným způsobem, pan Zetes je velmi mocný a krystal, kterým udržuje při životě zešílené studenty, má ukrytý na neznámém místě a zabezpečený osmimístným číselným kódem.
Kaitlyn si uvědomuje, že takovým způsobem nikdy nemohou zvítězit a vydává se na vlastní pěst zpátky do Institutu, kam před několika týdny přijela s úplně jinými vizemi o budoucnosti. Věří, že jako špeh má šanci poznat bláznivé studenty, jejichž paranormální schopnosti jsou nebezpečné a posilované zlem krystalu, že dokáže najít místo, kde je krystal schovaný i rozluštit kód k němu. A doufá i v pomocnou ruku Gabriela...

Lisa Jane Smith, autorka převážně Young Adult knížek, napsala více než dvacet pět knih pro mládež, včetně populárních Upířích deníků, které byly i zfilmovány. Já jsem od ní kromě trilogie Temné vize nečetla nic dalšího, ani nemám chuť. Myslím, že kdybych neměla s čím srovnávat, její knížky by se mi líbit mohly podstatně víc. Ale už jsem četla desítky jiných, lepších knížek (i třeba ve stejném žánru či věkové kategorii) a bohužel jsem si tuhle autorku nezařadila mezi ty, od kterých si toho chci přečíst co možná nejvíc. Přitom její nápady, nebo alespoň ten v Temných vizích, jsou vážně dobré a stačilo by je víc promyslet a lépe zpracovat a nebála bych se hodnotit vyššími čísly.

Od Bratrstva z Bílého domu, který pětice teenagerů s paranormálními schopnostmi hledala v předchozím díle, dostali Kait, Rob, Anna a Lewis úlomek z posledního křišťálu dobra, který existoval na světě. Bratrstvo jim ho předalo s napětím a očekáváním, neboť válka mezi dobrem a zlem doopravdy začínala. Víc psychických útoků, víc bolesti a zrad od těch nejbližších. Smrt.
Kaitlyn se proto rozhodla vydat se zpátky do Zetesova institutu, aby zde jako tajný špeh nalezla odpovědi na nevyřčené otázky, našla zlý krystal pana Zetese a zničila ho. Jenže všechno se změnilo - institut už není tím přátelským místem, uklizeným a bezpečným. Žije zde pětice přívrženců pana Zetese, ale jsou to v podstatě jeho bývalí studenti, kteří po střetu s krystalem zešíleli a jsou odkázáni na jeho zrůdné doteky plné energie. Kaitlyn se dozvídá o černé minulosti a šílenství, které přesahuje hranice jejího chápání, o posedlosti a touze po moci a místě na vrcholu společnosti. Účastní se nebezpečné - a přitom s paranormálními schopnostmi jejích nových spolubydlících - krádeže, hledá místo, kde je krystal schovaný a pátrá po něm.
Jenže nemůže to být pořád tak jednoduché a i když Kaitlyn doposud všechno procházelo a zdálo se, že jí ostatní opravdu uvěřili, její plány ztroskotají. Přežije vůbec svou odvážnou bitvu nejen se zvrhlou posedlostí obětí Zetesova krystalu? A opravdu dokáže milovat Roba a Gabriela současně?

Upřímně nevím, jestli bych po třetím díle Temných vizí sáhla, kdybych ho už neměla jako recenzní výtisk v knihovně. Oproti druhému dílu, kterému jsem bohužel musela dát pouze poloviční hodnocení, je to lepší počtení a dokonce jsem ke konci nepotlačila úsměv nad posledními stránkámi plnými jakéhosi vydechnutí. I když jsem ze začátku pochybovala o kvalitě posledního ze tří dílů, nakonec se svými nečekanými závěry dostala knížka o trochu výš. Ale stejně to bylo téměř podobné druhému dílu v jedné věci - Kaitlyn měla všechno jednoduché. Když se rozhodla, že půjde do Institutu, téměř nic jí v tom nezabránilo, i když se našlo pár pikantních a trochu napínavých scén v jinak takovém obyčejném vyprávění. Dokonce i studenti a Joyce ji přijali, což mě dost překvapilo, a ve své podstatě vše běželo tak, jak má, až do čtrnácté kapitoly, kde se konečně objeví nějaké to napětí a zadržení dechu nad věcí.
Když už jsem věděla, kdo s kým nakonec bude mít jaký vztah (řekla mi to sestra, protože, nejspíš, jí dělá radost, když mi zkazí moment překvapení. I když, v této knize to bylo tak patrné, že bych se to stejně v průběhu dovtípila sama.), štvalo mě, jak se neustále všichni bouří, hádají a nenávidí a hnedle zas milují. Jo, Kaitlyn je odborník na změnu nálad, podobně jako já na změnu vzhledů na tomto blogu. :D

Navzdory tomu, co jsem právě řekla, musím uznat, že je to docela povedená knížka. Rozhodně je to příjemné uzavření série, happyend jak má být a všichni jsou spokojení, nikdo není sám a život jde poklidně dál. I když vím, že takhle to doopravdy nechodí a v samotné knize to zní trochu směšně, protože dobré konce se vším všudy nebývají příliš časté, ale alespoň jsem se nemusela shánět po papírových kapesníčkách. Pokud se pro tuto sérii rozhodnete, nabádám vás, abyste se nenechali odradit druhým dílem, který považuji za nejslabší, a dočetli až do konce. Protože když to tak shrnu, vlastně to bylo příjemné večerní počteníčko. Taková oddychovka, vůbec vás to nevyčerpá! :)

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ☆ ☆