Vydařená kniha v nevydařeném vydání

recenze

Obraz Doriana Graye (2013) 4 z 5 / Jackelin
Obraz Doriana Graye

Tuto recenzi začnu trochu jinak, než je u mě obvyklé, a to krátkým představením autora.
Oscar Wilde žil v letech 1854 až 1900. Většinu svého života působil v Anglii. Příliš nedbal na společenské konvence a rád šokoval, což můžete spatřit právě v jeho knihách – ať už v Obrazu Doriana Graye či například v Lady Fuckingham.

Kamarád tuto knihu moc chválil a asi proto jsem se na ní tolik těšila. Prvních pár kapitol jsem však nechápala, co je na té knize tak úžasného. Nedokázala jsem se začíst. Asi tak ve třetině se to naštěstí prolomilo. Řekla bych, že se konečně začalo něco dít a já příběh doslova hltala. Bohužel v polovině se tam opět objevila jedna kapitola, při které jsem málem umřela nudou. Byl to popis toho, o co se Dorian zajímal v letech, které jsou v příběhu přeskočeny. Opravdu mne nedokázala zaujmout například stránka, kde se probíralo, jak sbíral kameny a minerály. Po této kapitole už to naštěstí zase šlo rychle.

„Mladí lidé si přejí být věrnými, ale nejsou jimi, staří lidé si přejí být nevěrnými, ale nemohou jimi být...“

Jak už jsem zmiňovala, Oscar Wilde rád šokoval lidi. Z toho důvodu můžete v románu spatřit prvky dekadence. Reálně popisuje veškeré situace a neohlíží se na to, že některým lidem to možná může připadat nechutné či zvrhlé. Nebojí se ani kritiky tehdejší společnosti – ukazuje ji v tom pravém světle, i přesto, že to není zrovna ideální.

„Jsem jaký jsem.“

Největším trnem v oku mi byla postava Henryho – nesnášela jsem jeho poznámky, a jak ovlivňoval Doriana. Ale to byl pravděpodobně autorův cíl, takže to v žádném případě není nic, co bych příběhu vytýkala.
Naopak mi bylo líto Basila, kterého Dorian často odmítal, právě kvůli Henrymu. Musí to být hrozné, když zjistíte, co se z vašeho idolu stalo. Myslím si, že i tyto pocit v knize Wilde skvěle zachytil, jen Basil si je možná měl nechat spíše pro sebe.
K samotnému Dorianovi jsem si nevytvořila až takový vztah. Nebo ho možná spíš jen nedokážu charakterizovat, protože ač si říkám, že bych ho neměla mít moc v lásce, nedokážu ho ve svých očích vidět jako negativní postavu.

„Je to zpověď, ne kněz, jež nás rozhřešuje.“

Když už jsem dostatečně rozebrala příběh, musím se zmínit i o tomto vydání. Jedná se o knihu, která vyšla v Edici Omega. Toto nakladatelství je známo tím, že vydává klasickou literaturu v nových hezkých kabátcích. Bohužel krása není všechno (To je zrovna takové příznačné, u toho Doriana Graye, že?). S každou jejich knihou mi přibývá negativní zkušenost. Bohužel se v tomto vydání často objevují překlepy a i překlad mi v některých případech přišel chybný – například, v tom, že zde vždy chodí na oběd, ačkoliv je to večer. Schválně jsem nahlédla do jiného vydání a zjistila, že jinde normálně večeří, nikoliv obědvají.

Příběh hodnotím čtyřmi body, ale v žádném případě takto kladně nehodnotím ono vydání. Doporučuji Vám, abyste si Obraz Doriana Graye přečetli, ale raději sáhněte po nějaké straší knize…

yoshimii
20.10.2015

Za mě nekvalitní ve všech směrech, především i v grafické úpravě. Aby ušetřili, mají na vše jednoho grafika, který velmi nevkusným způsobem ilustruje často pouze název knihy (např. obálka pro „Bílou Nemoc“ od Karla Čapka je zcela absurdní), nebo velmi chabou znalost o titulu, na kterém pracuje. O práci s typografií se raději ani zmiňovat nebudu. Nekupovat!!!

Jackelin

lenkaknel: Děkuji :) Já už teď vím, že vždy raději sáhnu po jiném vydání

Koka: Na konci recenze úmyslně píšu, že dávám čtyři hvězdičky příběhu, nikoliv knize. Nerada bych totiž hodnotila Doriana Graye negativně, jen proto, že ho nějaké nakladatelství absolutně zkazilo (Na všech knižních databázích je poté použit průměr nehledě na vydání). Avšak z komunikace s Omegou mám stejně takový pocit, že oni žádnou nápravu neplánují. Neumí přijímat kritiku a pokud jim ji, byť i mile, napíšete na jejich stránky, nemilosrdně ji smažou a nic si z toho nevezmou... Bohužel

LordSnape: Ano, o těchto sporech jsem si vědoma. Chtěla jsem to psát do recenze, ale pak jsem došla k tomu, že se to tam nehodím. Naznačuji tím hlavně rozmanitost jeho děl, která je patrná i bez Lady Fuckingham

LordSnape
19.10.2015

Omega je shit, berte tam max. Verneovky, kde jsou ty překlady z dob bolševika anebo české autory. Nicméně o autorství Lady Fuckingham se dodnes vedou spory a s největší pravděpodobností to Wilde nenapsal. Ale mám ji doma a je to dobrá kniha. :-)

Babouš
19.10.2015

"Nakladatelství Omega má ediční plán postavený na vydávání knih s prošlými právy a místo novějších překladů, které ony tituly vesměs mají, zpravidla oprašuje překlady staré až sto let. Jména původních překladatelů navíc často tají a v tiráži uvádí jazykového úpravce. Přinejmenším jednou dokonce překladatel vychází z jiného současného překladu, jenž je ale zadaný u jiného vydavatele. Pavel Dobrovský, otec většinového majitele Omegy, ve svém nakladatelství Beta vydal řadu hodnotných knih, ale tohle je opravdu posun na dno (nejen řecké abecedy)." -- Reflex 15/2014

Koka
19.10.2015

Jackelin, dokud špatně přeloženým knihám, plným chyb a překlepů, budou dávat čtenáři čtyři hvězdičky z pěti možných, nebudou mít jejich nakladatelé žádnou motivaci na svém laxním přístupu něco měnit.

Babouš
19.10.2015

Nakladatelství Omega je celkem nechvalně proslulé už nějakou dobu. Obálky jsou sice nové, ale často - aby ušetřili - používají překlady buďto amatérské, nebo klidně sto let staré, aby ušetřili. Pak to podle toho vypadá. Já doporučuji nejnovější vydání z Odeonu. Obraz Doriana Graye je jedna z nejkrásnějších knih, které jsem kdy četl, doporučuji si ji vychutnat v kvalitní podobě.

lenkaknel
19.10.2015

Povedená recenze :-) S Omegou mám taktéž špatnou zkušenost, "Obraz" jsem četla před delší dobou a nějaké hodně staré vydání (Mladá fronta, 1965), ale byl to opravdu zážitek.