Příslib děsivých zážitků

recenze

Asylum (2014) / Jackelin
Příslib děsivých zážitků
Tajemný příběh z bývalé psychiatrické léčebny, autentické fotografie a příslib děsivých zážitků. Že by konečně kniha, u které se budu bát?
Asi takovéhle byly mé myšlenky před tím, než jsem se pustila do čtení. V této recenzi se dočtete, zda-li se má očekávání splnila.

„Postavili ho z kamene – tmavého šedého kamene, který dobývali v hloubi nemilosrdných hor. Býval to dům pro ty, kteří se o sebe neuměli postarat, pro ty, kteří slýchali hlasy, chovali divné myšlenky a dělali divné věci. Ten dům je měl střežit ve svých zdech. Kdo tam jednou vkročil, už nikdy neodešel.“

Pro začátek bych se zaměřila na grafickou stránku knihy. Obálka kniha se mi líbí a působí na mě trochu děsivým dojmem. I pod přebalem se skrývají velice hezké desky. V knize je plno zajímavých fotografií z psychiatrických léčeben, které vám mají pomoci dostat se do příběhu. Upřímně za grafickou stránku má u mě kniha největší plus (i když mě zklamalo zjištění, že autorka pořídila fotky na internetu).

Co se samotného příběhu týče, budu asi více kritická. Kniha je sice psána tak, že čtení rychle utíká, ale mě osobně se nepodařilo vžít se plně do příběhu. Vzhledem k tomu, že je to jedna z věcí, kterou mám na knihách nejraději, opravdu mne to mrzí.
Líbila se mi rozdílnost postav, ale ani to nedokázalo přebít můj spíše negativní pohled na knihu.
V příběhu se několikrát událo pár nelogických věcí, které autorka zkrátka nevysvětlila, a myslím si, že schovávat je pouze za tajemno není v této knize úplně ideální. Něco snad ještě může být vysvětleno v další knize, ale jsem si jista, že spousta „detailů“ vysvětlena nebude, protože už by se to do příběhu nehodilo.

„V šíleném světě jsou pouze šílenci normální.“

Když už jsem zmínila ten další díl, přemýšlela jsem, zda si ho přečtu. Původní jsem si říkala, že ne, ale teď uvažuji nad tím, že to přeci jen zkusím. Třeba uvidím, jak se autorka postupem času lepší.

Toto je jedna z těch méně pozitivních recenzí, ale nemohu si pomoct. Mé očekávání zajímavého hororového příběhu nebylo splněno a já si ke knize nedokázala utvořit žádný vztah. Ale snad si ho ke knize vytvoří někdo jiný. Doporučený věk je od šestnácti, ale já si myslím, že právě o pár let mladší čtenáři, by knihu mohli ocenit mnohem více.

Komentáře (0)

kniha Asylum recenze