Vraní dívka

recenze

Vraní dívka (2014) 5 z 5 / evasamankova
Vraní dívka

Násilí plodí násilí a zrůda svým chováním nakonec může udělat další zrůdu i ze své oběti. Je to začarovaný kruh. Vraní dívka, která je prvním dílem trilogie Slabost Victorie Bergmanové od autorů píšících pod pseudonymem Erik Axl Sund, je plná násilností a týraní, ale především v sobě skrývá zcela přesvědčivý a hluboký psychologický příběh.

České vydání knihy dostalo na přebal kromě zlaté placky Edice světového bestselleru i červenou pásku upozorňující, že jde o čtení "jen pro silné povahy". A ano, budoucí čtenář by toto varování měl brát vážně. Kniha je krutá, temná a děsivá, ale... Možná úplně jiným způsobem, než budete očekávat.

Autoři totiž ve Vraní dívce ukazují především temné věci, které se v životě, ve světě každý den odehrávají. Stačí otevřít noviny nebo si večer v televizi pustit zprávy a o většině z toho tam v krátkých útržcích nebo statistikách uslyšíte.

Hrůzu nahánějící tak není to, jak autoři popisují násilí, protože oni se v popisech krutostí nebo mučení nijak barvitě nevyžívají. Naopak jsou v nich struční, jasní a jen konstatují. Děsivý rozměr je ukrytý především v tom, o čem píší. O nepochopitelně krutých věcech, které se dějí za zavřenými dveřmi domovů, ve válkou zmítaných zemích nebo v hlavách psychicky nemocných a násilím poznamenaných lidí.

Hlavními hrdinkami příběhu jsou dvě ženy. Kriminální komisařka Jeanette Kihlbergová dostává na starost vyšetřování případu zavražděného a mumifikovaného chlapce, kterého našli pohozeného v parku. Jeho tělo nese známky brutálního mučení a následná toxikologie navíc ukazuje, že měl v sobě i velkou dávku znecitlivující látky, kterou běžně používají ve svých ordinacích zubaři. Policie má minimum jakýchkoliv stop a mrtvých chlapců postupně přibývá.

Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová zase ve své ordinaci řeší svoji nejsložitější pacientku Victorii Bergmanovou, které prozatím není schopna pomoci od jejích mnohačetných traumat. Kromě toho se k ní dostává i nový případ bývalého dětského vojáka ze Sierry Leone a případ muže právě obviněného z pedofilie.

Zdánlivě nesouvislé věci a případy se však postupně protínají a obě ženy spolu začínají spolupracovat.

Autoři poskládali příběh do krátkých kapitol, které jsou směsicí přítomnosti, minulosti a jakéhosi neurčitého bodu. Vyžaduje to od začátku velké soustředění a správné spojování faktů. Každý dílek je potřeba zasadit tam, kam patří.

Nejsilnější stránkou knihy je kromě temné atmosféry, která dýchá z každého písmenka, rozhodně hluboká a brilantní psychologie postav a jejich vývoje. Postav není moc, ale jejich příběhy jsou všechno jen ne jednoduché. A právě s pocity hrůzy, které se na vás během čtení nalepí, jdou po celou dobu ruku v ruce také smutek a lítost.

Jedinou slabinou knihy je to, že jde o první díl a ten končí v naprosto nejnevhodnější moment. A na druhý díl nezbývá, než si prozatím počkat.

Vraní dívka je výborná, napínavá, strhující a rozhodně není pro každého. (Což ostatně ale není nikdy žádná kniha). Milovníkům temných severských příběhů vřele doporučuji.