Podzimní případ

recenze

Podzimní případ (2019) 5 z 5 / evasamankova
Podzimní případ

Parta přátel, poslední letní koupání, zatopený kamenolom. Rozlučka s létem po úspěšně zvládnuté maturitě má však tragický konec. Podaří se ho po bezmála třiceti letech konečně rozplést?

Pětice dlouholetých přátel má před sebou rozlučkový večer. Tak, jako každý rok na konci léta, tak i letos stanují u zatopeného kamenolomu a pořádají poslední koupání sezóny. Tentokrát o to mimořádnější - mají za sebou maturity a před sebou vstup do nové životní etapy.

Ranní svítání však odhaluje tragédii, ke které během noci došlo. Na temné hladině vody leží mrtvé tělo jednoho z přátel. Co se stalo? Byla to nešťastná náhoda nebo zlý úmysl?

Švédský spisovatel Anders de la Motte, jinak civilním povoláním dříve policista a šéf ochranky, nyní mezinárodní konzultant bezpečnostních služeb, se zapsal do povědomí čtenářů svou trilogií Game o zneužívání moderních počítačových technologií a sociálních sítí, a dvojicí knih z prostředí organizovaného zločinu MemoRandom a UltiMatum.

Anders de la Motte poté přesedlal na detektivní romány situované do jihošvédského regionu Skåne, z nichž každý se odehrává v jiném ročním období. Všechny jeho romány vyšly v českém překladu v nakladatelství Euromedia Group. Stejně tak je tomu i u jeho nového detektivního románu Podzimní případ.

Podzimní případ zavádí čtenáře už podruhé do švédského Skåne. Tady poznáváme kriminalistku Annu Vesperovou, která se právě přistěhovala na samotu nedaleko Nedanåsu, v němž došlo právě před 27 lety k tragické smrti nadějného mladinkého hudebníka. Ačkoli Anna má momentálně sama dost svých starostí, starý případ utonutí v kamenolomu ji nenechává chladnou. A další události jen přiživují její přesvědčení, že je nutné případ znovu otevřít.

Anders de la Motte je výtečný vypravěč. Svým sympatickým stylem zaujme čtenáře už od úvodní kapitoly. Umně a příjemně namíchaná směsice působivé atmosféry, napětí, tajemstvím opředených událostí se stará o to, že je knihu odložit z ruky téměř nemožné.

Samotné rozřešení zápletky posouvá autora v celkovém hodnocení ještě o další stupínek výše. Zdánlivě nevinné či nepodstatné zmínky, drobné epizody, které v průběhu servíruje, nacházejí na konci své důležité místo a stvrzují detailní promyšlenost a propracovanost ústředního motivu.

V první polovině knihy se pravidelně střídají obě linky příběhu. Současnost podzimu 2017 a minulost osudného srpnového dne roku 1990. Některá drobná vysvětlení a odhalení se dají vytušit a vydedukovat dříve, než je rozkryje sám tvůrce, přesto jiné aspekty, včetně jednoho z těch nejdůležitějších, se stanou vítaným detektivním překvapením.

Podzimní případ je výborný detektivní thriller, který rozhodně a bez debat stojí za přečtení.


Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Nový napínavý příběh Anderse de la Motte dobyl ve Švédsku vrchol žebříčku bestsellerů. Pět dlouholetých kamarádů stanuje u zatopeného kamenolomu ve Skane. Letos odmaturovali, teď čeká je poslední letní koupání a potom skutečný živ... více


Komentáře (1)

Přidat komentář

VasnivaCtenarka
18.12.2019

Tahle kniha mne pohltila. Příběh byl opravdu velice čtivý. Konec jsem četla jedním dechem a nechtěla jsem, ať to skončí a přitom jsem chtěla vědět jak to všechno bylo. Spisovatel tady odvedl opravdu dokonalou práci a já musím souhlasit s recenzentkou - kniha opravdu stojí za přečtení! Je velmi povedená.