Jak jsi mohla ztratit dítě

recenze

Jak jsi mohla (2019) 4 z 5 / evasamankova
Jak jsi mohla

Mělo to být příjemně strávené odpoledne. Školní slavnost, zábavné atrakce, cukrová vata, dětský smích. Dopadlo to ovšem jako největší noční můra. Co se onoho odpoledne skutečně stalo, a kdo za to nese vinu?

Unesené dítě. Dvě tvrzení. Jedna pravda. Ve zkratce načrtnutý obsah psychologického detektivního románu Jak jsi mohla. Jeho autorkou je Angličanka Heidi Perksová, která prý psala už odmalička. A přestože se profesně zprvu věnovala marketingu, vábení psát knihy bylo nakonec silnější.

Hlavními hrdinkami románu Jak jsi mohla jsou dvě kamarádky - Charlotta a Harrieta. Zatímco Charlotta má tři děti, je rozvedená, společenská, sdílná a otevřená svému okolí, je Harrieta uzavřená, plachá, samotářská, vdaná matka čtyřleté dcery. Ačkoli zdánlivě nepravděpodobné, trvá toto přátelství už několik let.

Když se obě ženy jednoho dne domluví, že na plánovanou školní akci vezme Charlotta spolu se svými děti i kamarádčinu čtyřletou dcerku Alici, protože Harrietu ten den čeká kurz účetnictví, je to vůbec poprvé, kdy starostlivá Harrieta nechává na chvíli hlídat svoji dceru někým jiným než jí samotnou.

Odpoledne na školním hřišti si Charlotta i děti užívají. Pak se však děti vydají na nafukovací atrakci připomínající džungli a přichází neštěstí. Malá Alice se ztratí. Jako by se propadla do země. Všichni ji hledají, ale marně. Zmizení přebírá do svých rukou policie a vyslýchá obě kamarádky, ale jakákoliv stopa vedoucí k nalezení dívenky chybí. Kam se malá Alice ztratila? Jaké tajemství se nad událostmi vznáší?

Heidi Perksová nabízí čtenáři pohled z obou ženských úhlů i z dvojí časové perspektivy. Děj se tak střídavě odvíjí v současnosti a nedaleké minulosti očima Charlotty i Harriety. Zprvu jen drobné narážky, odporující prvotnímu dojmu, nabírají postupně na četnosti i intenzitě, a kousek po kousku překreslují původní obrázek.

Počáteční váhavé tempo se postupně stává svižnějším. Postavy obdařené dobrým psychologickým progresem zůstávají po celou dobu pro čtenáře jakousi hádankou. Téma knihy je samo o sobě v žánrově příbuzných titulech poměrně často se opakujícím motivem, přesto Heidi Perksová z toho nakonec kličkuje zajímavou a místy přece jen více či méně překvapivou cestou.

Jak jsi mohla je čtivým a napínavých psychologicko-detektivním příběhem, který stojí za přečtení.


Jak jsi mohla Jak jsi mohla Heidi Perks

Všechno začalo na školní slavnosti. Charlotta měla dohlédnout na děti a přísahá, že na ně taky dohlížela a pustila je z očí jen na vteřinu. Když se však její tři děti vrátí z „cesty džunglí“ v naprostém pořádku a Alice, čtyřletá d... více


Komentáře (0)

Přidat komentář