Vliv policejní práce na lidskou duši

recenze

Posedlost (2015) 4 z 5 / MikeDV3
Posedlost

Ještě než se začnu věnovat samotné knize, měl bych asi nejdřív říct, že jsem neviděl seriál BBC, takže s ním nemohu knihu porovnávat.

Na knize mě ze všeho nejdříve zaujal styl psaní, který mi přišel celkem neobvyklí. Chvílí autor popisuje věci v přítomném čase a chvíli v budoucím. Podobně je psána kniha Pan Mercedes od Stephena Kinga. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si na to zvykl, ale po pár stránkách jsem už to ani nevnímal a jen si užíval příběh.

Potěšilo mě, že na rozdíl od většiny filmů a seriálů kde kriminalisté vystupují jako lidé s nervy ze železa a srdcem z kamene, které v podstatě nic nerozhází, kniha popisuje policejní práci se vším všudy a bez jakýkoli servítek. Čtenář vidí, jak se práce na Lutherově životě podepisuje a v podstatě mu ničí osobní život. Toto jsem zatím u žádné knihy ani seriálu nezažil a autora za to obdivuji.

Jak už jsem řekl, autor se snaží přiblížit skutečnou policejní práci a nebojí se zabíhat do mnohdy velmi odporných detailů a zabývá se děsivými poruchami jako pedofilie nebo nekrofilie. Při čtení některých pasáží mi nebylo nejlépe a potřeboval jsem čas je vstřebat. Co se těchto pasáží týče, bych knihu přirovnal ke knize Final cut od Veita Etzolda nebo seriálu stanice Showtime Dexter.

Jediná věc, kterou knize musím vytknout je konec, který mi přišel až moc uspěchaný. Chybělo mi tam nějaké větší vysvětlení, co se stalo dál.

Celkově knihu hodnotím velmi pozitivně a řadím ji ke svým favoritům. I přes odporné části si myslím, že tato kniha si pozornost lidí zaslouží, protože se v ní řeší ta zapeklitá otázka: Kam až může policista zajít, aby chránil nevinné lidi?