Vítejte v nanosvětě

recenze

Nano (2014) 4 z 5 / Thanyss
Nano

Jejich revírem je lidské tělo, pohybují se v krevním řečišti a dostanou se i do těch nejtenčích vlásečnic. Jejich protivníky jsou viry, bakterie a přebujelé tau proteiny. Mikrobivoři pracují ve dne v noci, jejich úkolem je chránit zdraví a život. Dobrá, ještě ho tedy fakticky nechrání, ale kdo ví, jak to bude v blízké budoucnosti. Možná není daleko doba, kdy okem neviditelní nanoroboti budou například součástí léčby rakoviny.

Pia Grazdaniová je mladá, inteligentní, tvrdohlavá, všetečná, do všeho ráda strká nos, má emoční poruchu a navíc neuvěřitelně přitahuje průšvihy. Zkrátka poněkud komplikovaná osobnost. Přesto je naprosto oddána své nové práci a výzkumu mikrobivorů, mikroskopickým robůtkům, jež jsou tvořeni molekulu po molekule a na starosti nemají nic menšího než likvidaci vetřelců v lidském těle. Pia se tedy vesele věnuje svému bádání, život jí znepříjemňuje protivná nadřízená a jeden sexuální predátor, který je bohužel navíc šéfem celé společnosti Nano a tudíž Piiným zaměstnavatelem. I tak to ovšem naše hrdinka důstojně zvládá. Brzy však přijde na to, že je cosi shnilého ve středisku výzkumném. Nestává se totiž příliš často, že při běhu narazíte na mrtvolu. To dokáže člověka silně rozhodit. A co teprve, když se očividně mrtvý člověk probere znovu k životu. Zcela bez následků.

V momentě, kdy je tento už-ne-mrtvý-muž čínské národnosti odveden z nemocnice ve společnosti ozbrojené ochranky Nano, je zcela zřejmé, že Pia to nenechá jen tak. Spousta otázek, na které nedostává odpovědi, je prostě na zvědavou Piu přespříliš a doporučení její nadřízené, aby na vše zapomněla, je pro tuto slečnu jako vosí bodnutí. Hra na soukromého detektiva může začít, a aby v tom nebyla tak úplně sama, přibere si do tandemu lékaře s jistým IT nadáním. Nebudeme si nic nalhávat, takový člověk se vždycky hodí, když se rozhodnete čenichat ve špičkově zabezpečené společnosti, prošpikované skenery oční duhovky a bohatě vybavené ochrankou. Navíc další dočasný smrtelný kolaps, končící oživnutím, na sebe nenechá dlouho čekat.

Přestože Robin Cook ve své knize popisuje rychle se rozvíjející nanotechnologii, s porozuměním nebude mít problém ani naprostý laik. Autor šetří s odbornými výrazy, vše podává srozumitelně a podporuje to vysokou čtivostí. I když je Nano především thriller, oceňuji, že se z knížky čtenář dozví i spoustu nových informací, aniž by byl ochuzen o správnou dávku napětí a nadílku uvěřitelných postav. Rozšíříte si tak obzory o základní informace v oboru nanotechnologie, budete hloubat nad tím, co se děje za zdmi rozsáhlého komplexu výzkumné společnosti, váš mozek se bude zaobírat problémem podivných srdečních zástav čínských sportovců, budete držet Pie pěsti nebo se chytat za hlavu, do jakých situací se to dobrovolně vrhá. Nahlédnete do luxusního domu Zacha Bermana, majitele společnosti, člověka, který si myslí, že může mít vše, na co pohlédne, nebudete připraveni ani o žárlivé a intrikující ženské pohlaví a nakonec se možná zeptáte, jaké ohromné možnosti, rizika i zázraky se skrývají ve světě, kde i zrnko soli má obrovské rozměry oproti titěrným bojovníkům, kteří mohou snadno procházet lidskou kůží, brouzdat se mezi červenými krvinkami a zaskočit na návštěvu do vašeho mozku.

„S respirocyty a atlety končím. Můžeme přejít k legitimním pokusům a vývoji nejprve se zvířaty a poté s lidmi. Umíš si představit, co to udělá, když dáš injekci s pár kubíky respirocytů topící se oběti? Nebo co lidé s trýznivou chronickou obstrukční nemocí, kteří nemohou pořádně dýchat a nevyjdou ani jedno patro schodů? Budou vyléčeni respirocyty. Dobro, které budeme přinášet v budoucnosti, bude tisíckrát větší než každé zlo, které jsme snad spáchali v minulosti. Desettisíckrát větší! Nebudeme potřebovat takové experimenty, které byly nutné, abychom vyvinuli dost rychle respirocyty pro naše čínské investory. A abych přiznal pravdu, do určité míry toho teď lituju.“
Pia zuřivě pohlédla na Bermana.
„Blbost. Budeš dál dělat cokoli, abys dosáhl svého.“