Viktorka podruhé

recenze

Hladový oheň (2014) 4 z 5 / Thanyss
Hladový oheň

Snad každé pokračování vyvolává značná očekávání. Bude další díl stejně dobrý jako ten předchozí? Nebo snad lepší? Nedej bože horší? Pokud se povedl úvodní díl, podaří se navázat děj, aby nebyl čtenář zklamaný? Detektivní série nejsou žádnou vzácností, ovšem Vraní dívka jde přesto poněkud nezvyklou cestou, jejíž osud je, vzato kolem a kolem, nejistý.

První kniha o Victorii Bergmanové vzbudila ve světě značný ohlas. Důkazem toho budiž řvoucí lesklá placka na obálce v našich luzích a hájích. To aby nikdo nezůstal na pochybách, že se jedná o světový bestseller. Nepřekvapí, že Hladový oheň je ocejchován stejně. Inu, obálky obou dílů jsou stylově sladěné a aspoň se mi budou hezky vyjímat v knihovně.

Ale dost už těch úvodních okecávek a pojďme rovnou na věc. Vítejte zpátky v depresivním Viktorčině světě. Vraždy neznámých, brutálně umučených, malých chlapců jsou odloženy hezky pěkně k ledu, aby se policejní fondy mohly využít na něco perspektivnějšího, Jeanette Kihlbergová se snaží zvládat svou práci, rozvod a zklamaného syna a Sofia Zetterlundová pomalu, ale jistě přichází na to, že za její výpadky paměti může drahá Victorie.

Každopádně, zapomeňte, že bychom v knize našli další dětské mrtvoly. Ne. Protentokrát se připravte na jiný kalibr. Servírujeme najemno nakrájeného obchodníka. Netlačte se, porce se najde pro každého! A celkem vbrzku následují další zohavená a ponížená těla. Tady má očividně někdo hodně velký vztek

Autorská dvojice se vrhla na poměrně málo beletrizované téma a tím je sexuální násilí páchané v rodinách a na nezletilých. Chladně odkrývají prohnilé podhoubí rodin, které navenek působí tak normálně a přitom pod povrchem vesele bují zvrácené touhy a jejich uskutečňování. Ten, který by měl být ochráncem, ubližuje a terorizuje. Ta, jež by měla být oporou, zavírá oči a odchází z místnosti.

Psychologická stránka děje je prostě skvělá. Ti dva se nebojí hrabat se v té nejhlubší žumpě lidského vědomí a vynáší na světlo značně zapáchající věci, které se tam skrývají. Dokonalá studie toho, jak se příkoří, spáchané na nevinné dětské oběti nesmazatelně vryje do nejhlubšího podvědomí a už nikdy se nedají dokonale vymazat. I přesto, že dokážeme své vzpomínky potlačit a zamknout je v tom nejzapadlejším a nejzaprášenějším šuplíku naší mozkovny, mohou opět vyplout na povrch. Ať už v podobě násilí páchaného na sobě či na jiných…

Příběh má sice pomalejší rozjezd, ale poté už se to všechno plynule řítí vpřed až do otevřeného konce. No co, má to být trilogie, s tím jsem už smířená. Hladový oheň je vyvážená dávka napětí, zohavených mrtvol, psychologického marastu, sexuálního svinstva, psychických následků i promyšlené pomsty.

S Viktorkou se prostě člověk nenudí. Můžete ji milovat, můžete ji nenávidět. Můžete jí fandit, můžete ji proklínat, můžete ji litovat. Ale lhostejná rozhodně nikomu nebude.

Tak sakra, kdyže bude ten třetí díl?

--- Nenávidím ho. Dobrota a smířlivost jsou jen formou útlaku a provokace. Nenávist je čistší. ---

--- Existuje mnoho způsobů, jak plakat: nahlas, potichu nebo vůbec. ---