Viete, čo je Beladona?

recenze

Beladona (2023) 4 z 5 / Kiwi92
Beladona

Kedže som videla knihu snáď úplne všade, na FB, na instagrame, v kníhkupectve, tak som sa na ňu neskutočne tešila, ale keďže som naozaj veľkou fanynkou fantasy, tak som od toho čakala asi trochu viac.

Signa má od narodenia zvláštnu schopnosť, nemôže zomrieť a vidí duchov. Vždy, keď sa o to pokúša, dostane sa len na druhú stranu, kde sa stretáva so Smrtonošom a postupom času zisťuje, že je medzi nimi zvláštne spojenie.

Keď bola malá, osirela a preto putuje po všetkých možných príbuzných, až sa dostane do sídla rodiny Hawthornových, ktorí sa jej ujmú. Pán domu smúti za svojou ženou, opíja sa a usporadúva nekonečné večierky, syn sa snaží udržať rodinnú firmu a dcéru zabíja rovnaká choroba ako matku.

Signe sa zjaví duch pani domu, ktorý jej povie, že bola otrávená a teraz niekto tým istým spôsobom zabíja jej dcéru. A vtedy Signa začína boj o čas za odhalením pravdy a záchranou celej rodiny..

Na rovinu Keďže som vyrastala na knihách Agathy Christie, tak som, bohužiaľ, odhalila tajomstvo a pravdu skôr, ako som mala a to mi úprimne trošku pokazilo zážitok z čítania

Ale keď si toto odmyslím, pretože je to len a len moja vina, knižka bola naozaj super! Čítalo sa to skvele, stránky rýchlo ubiehajú pod rukami, pretože sa tam stále niečo zaujímavé deje, odhaľovanie pravdy, tajomstiev, všetky tie intrigy a záhady. Kniha vás drží napätého do poslednej minúty.

Ale najviac, úplne najviac som si obľúbila postavu Smrtonoša milujem, keď je v knihách akokoľvek zosobnená Smrť a tu sa to autorke naozaj úplne božsky podarilo.

Jediná malá výhrada, ocenila by som, keby niektoré veci boli viac vysvetlené (nebudem prezrádzať) a dotiahnuté do konca a bolo tam pár detailov, ktoré sa nezhodovali s tým, čo autorka predtým napísala, takže akosi protirečila sama sebe.

Ale inak to bolo naozaj príjemné čítanie na dlhé a studené podzimné večery. Pre milovníkov ľahkého YA fantasy s pomaly sa rozvíjajúcou romantickou linkou.

Beladona Beladona Adalyn Grace

Osiřelou Signu vychovávala řada pěstounů, z nichž se každý zajímal spíš o její bohatství než o blahobyt – a všichni ji časem opustili. Jediní příbuzní, kteří zbývají, jsou výstřední Hawthornovi žijící v krásném, ale ponurém panstv... více