Věrohodný napodobovatel, vidíte ho?

recenze

Už mě vidíš? (2013) 5 z 5 / Hell_Rihova
Už mě vidíš?

Už mě vidíš je detektivka z Londýnského prostředí, kdy se neznámý vrah snaží napodobit vraždy Jacka Rozparovače z 19. století, který vraždil starší prostitutky, které neměly už co ztratit. Teď jsou ale vraždy v něčem trochu jiné. Vrah nevraždí prostitutky, ale starší ženy, bohaté, z dobrých rodin. Způsoby vraždy jsou naprosto totožné, s vraždami z 19. století, i data přesně sedí. Vyšetřovatelka Lacey Flintová se stane svědkem jedné z vražd, o Jacku Rozparovači ví první poslední, protože v dětství to byla její oblíbená historická postava. Přestože by neměla, tak se zapojí do týmu vyšetřovatelů, který se snaží vraha dopadnout. Lacey ví, jak vrah přemýšlí a ví, jakým způsobem a kdy zabije svou další oběť. Jenže policie je bezradná, protože vždycky přijdou příliš pozdě. Oběti jsou brutálně zavražděny, jsou rozřezány na kousky a jejich orgány nejsou tam, kde by měly být, nýbrž se nachází vedle oběti. Nebo je pachatel pošle polici jako jakýsi výsměch, že je nepolapitelný. Jak to, že nikdo nikdy neslyšel nic podezřelého, nikdo nikdy nic neviděl? Když pachatel svým obětem podřeže hrdlo, musel by být od krve, ale jak to, že si nikdo nevšiml člověka s krvavým oblečením na sobě? Lacey Flintová skrývá tajemství. Vrah se nějakým způsobem upnul zrovna na ní, ale proč? Proč si vybral zrovna ji, když na to, aby ji zavraždil je příliš mladá? Lacey má tajemství, které ovšem ví jen ona sama a nehodlá se s ním svěřit.
Tato detektivka mě naprosto uchvátila. Hltala jsem každé slovo, nemohla jsem se od ní odtrhnout, kdybych mohla, tak jí čtu dvacet čtyři hodin denně. Námět byl skvěle podaný, líbilo se mi, jak se srovnávají dvě časové linie. Sice tahle kniha patří mezi ty brutálnější, takže není úplně pro všechny, spíše pro povahy se silnějším žaludkem, ale mně se moc líbila. Konec jsem absolutně nečekala, byla jsem zmatená v tom, kdo vlastně pachatel je, ale to byl dobrý záměr autora, zmást čtenáře, aby do poslední chvíle nevěděli, kdo za tím vším stojí a udržoval je v napětí do poslední chvíle.
Pro mě jedna z nejlepších detektivek vůbec.