Velké století, velký čtenářský zážitek

recenze

Klapky na očích (2015) 5 z 5 / Václav2015
Klapky na očích

Udělal dobře ten, kdo se s norskými bratry Lauritzem, Oskarem a Sverrem Lauritzenovými a jejich rodinami seznámil už v roce 2014, kdy brněnské nakladatelství Host uvedlo na trh první díl série Velké století švédského spisovatele Jana Guillou nazvaný Stavitelé mostů. Následovalo pokračování Norský dandy (česky rovněž 2014), Mezi červenou a černou (česky 2015) a (zatím?) poslední díl Klapky na očích (v originále 2014, v českém překladu 2015).

Čtvrtý díl, vyprávěný převážně z perspektivy nejstaršího z bratrů Lauritze, se odehrává v době druhé světové války. Lauritzenové, byť stále skvěle materiálně zajištěni, nejsou ušetřeni neblahých dopadů světového válečného konfliktu. („Drážďany nikdo bombardovat nebude, k tomu není důvod. Naše milé Drážďany přetrvají, jen aby se pak staly součástí sovětské republiky. A ta zruší veškeré soukromé vlastnictví nemovitostí.“) Jeho vylíčení ze skandinávské i německé perspektivy je velmi zajímavé („Přesně tohle je velká slabina, ne-li skvrna na kráse nacismu. Kdyby jim tolik nevlezli na mozek Židé, jakého mocného a pozitivního znovuzrození Německa by mohli dosáhnout! A oni celý svůj velký projekt shodí a pošpiní těmihle koninami, které jsou navíc v rozporu s jejich jinak tak hezkým ideálem rovnosti. To je opravdu veliká škoda.“). Nebudu chodit kolem horké kaše. Klapky na očích jsou brilantní román, kterému nemohu dát než nejvyšší hodnocení. Kniha, u které jsem litoval každé přečtené stránky, protože jsem se tím nevyhnutelně blížil ke konci této čtenářské lahůdky. Nejde o žádný literární experiment. Vlastně tradiční vyprávění, ale psané mistrně. Závěr je dechberoucí. Zůstal jsem několik minut prostě zírat.

Na internetu lze dohledat, že ve švédštině vyšel už pátý díl Velkého století. Doufám, že nakladatelství Host nebude váhat. Klapky na očích přeložila stejně jako ostatní díly Helena Matochová. Překlad plyne tak dokonale, že si neuvědomíte, že nečtete originál. E-kniha ve formátu Mobi byla vypravena bezchybně. Už víte, který titul nominuji na Knihu roku 2015. Bravo.

bbara
11.03.2016

Opravdu povedená série. Těšila jsem se na každý díl a potěšilo mě, že vyjde snad i páté pokračování, to jsem nevěděla. Přesně jsem to měla jako autor tohoto článku - s každou otočenou stránkou jsem litovala, že se blížím ke konci. Všem doporučuji!!