V tomto domě straší

recenze

V tomto domě straší (2016) 2 z 5 / Eevina
V tomto domě straší

Je mi to líto, ale pro mě je tahle kniha zklamáním. Když jsem četla knihu Pamatuji si vás všechny, kde vystupovaly taky duchové a celkově to byl příběh hodně mrazivý, a kdy jsem se i tak trochu bála, tak jsem čekala, že tady to bude podobné. Anotace mě zaujala, vypadalo to velmi zajímavě a já se těšila, jak si teď na podzim, kdy je přesně taková atmosféra pro takovouhle knížku, že se zase budu bát.

Hm, jenomže jsem se nebála, naopak jsem párkrát i nadzvedla obočí – to jako vážně? Děj je hodně předvídatelný, od třetiny knihy je naprosto jasný, kdo je duchem strašícím v domě. Jediný co chvíli trvalo zjistit, bylo, kdo je tím druhým ochranářským duchem.

Ale tak nejdříve o čem kniha je. Eliza Cainová je 21 letá slečna, které zemře otec a ona zjistí, že celý život žili v nájmu a protože nemá peníze na tak vysoký nájem i když je zaměstnaná jako učitelka, rozhodne se poohlédnout po jiné lépe placené práci a zkusit tak i změnit životní styl, neboť doma jí vše připomíná zemřelého otce, kterého velmi milovala. Eliza bohužel neměla to štěstí a příroda jí do vínku nenadělila krásu a tak si tato statečná dívka nedělá iluze, že by si našla manžela, který by se o ni postaral. Hodlá tedy věnovat svůj život dětem. V novinách najde inzerát na místo guvernantky a ihned na něj odpoví. Kladná odpověď od nového zaměstnavatele jí přijde zanedlouho, aniž by zaměstnavatele zajímal profesní život Elizi nebo jakékoliv jiné podrobnosti. Eliza přesto místo přijme a rozjede se do nového bydliště.

Ihned na nádraží dojde k incidentu, kdy je málem stržena pod vlak, k jejímu klidu ani nepřidá srážka s neznámou dívkou. Navíc pro ni přijede velmi nevrlý správce panství, který jí nehodlá cestu nijak zpříjemnit. Po příjezdu na panství najde v domě pouze dvě osamocené děti. Eliza má mnoho otázek, ale nikdo jí nehodlá dát přijatelné odpovědi. V následujících dnech dochází k velmi nepříjemným situacím, kdy se Eliza začne dokonce bát o svůj život. Přestože obchází místní lidi a neustále bombarduje otázkami rodinného právníka, který jí má vyplácet mzdu a má celkově panství na starost, nikdo jí nevěnuje pozornost, naopak se od ní odvrací. Co se bude dít dál už vám neprozradím, protože to už spoilerovala a přece jen, někdo si rád bude chtít tuto knihu přečíst, tak ať nikomu neubírám prožitek z této knihy.

Kniha se odehrává v 19. století, myslím si, že autorovi se povedlo vystihnout tuto dobu velmi dobře. Hodně se tu odkazuje k dílům Charlese Dickense, pan Dickens se zde i vyskytuje na začátku knihy. Moje mamina knihu četla také a říká, že stylem psaní jí autor připomínal Dickense. Těžko říct, zda to tak je, já jsem od Dickense žádné knihy nečetla (vím, jsem hrozná ostuda). Knížka je čtivá, příběh plyne rychle a hladce, rozhodně jsem se čtením neměla problém. Několikrát jsem se i přistihla, že mě to tak pohltilo, že jsem o několik desítek stran dál.

Jediný co mi radost neudělalo je to, že já se u toho prostě nebála. Mě to přišlo naprosto předvídatelný a konečné finále mě nijak nepřekvapilo. Kniha má dobrý potenciál, ale autor tomu tu mrazivost a strach nedokázal vtisknout.
Eliza mi na svou dobu přišla hodně rozumně smýšlející, dokonce se tu objevily i volnomyšlenkářské myšlenky nebo zpochybňování víry. Ale autor zde neuměl jít do hloubky, postava Elizi má ohromný potenciál, ale já se s ní nedokázala sžít. Celkově mi její postava a i ty další přišly napsány jenom povrchně.