Kritik

recenze

Kritik (2016) 3 z 5 / Eevina
Kritik

Tak po tom co jsem byla rozčarovaná z prvního dílu Vyjímeční lidé, jsem radši od téhle knihy nic nečekala, abych opět nebyla zklamaná a celkově rozčarovaná. A ono se to docela vyplatilo a musím říct, že najednou vidím sérii Akta Enzo v trochu jiném světle.

Takže kdo nečetl první díl, tak radši vůbec nezačínejte rovnou druhým dílem, neboť byste se v postavách hlavních vyšetřovatelů nemuseli vůbec vyznat. Autor zde rovnou od první stránky najede na vyšetřování vraždy známého kritika vín a osobnímu životu hlavního hrdiny se začne věnovat skoro až ve třetině knihy.

Protože v minulém díle vyhrál Enzo Macleod sázku a vyřešil vraždu známého politika, nyní pokračuje v dalším pátrání a to po vrahovi známého kritika vína. Enzo čerpá z knihy svého přítele novináře, který sepsal knihu o nevyřešených vraždách.

Kniha je věnovaná hlavně vyšetřování, prostor pro osobní život Enza a jeho rodiny a přátel tu moc není. Příběh rychle odsýpá, jediný co bylo vážně zdlouhavé, byl popis sběru vína, degustací, popisu výroby vína atd. Toho bylo opravdu dost a přiznám se, že tyhle popisy jsem i přeskakovala.
Na konci když byl vrah odhalen, jsem si div nenafackovala, neboť kdybych se nad knihou pořádně zamyslela a spojila si souvislosti, tak už bych od půlky vraha věděla. Autor zde nechává jasnou indicii, ale já jí bohužel přehlédla.

Co se týče celé sérii, přehodnotila jsem svůj názor a musím říct, že ačkoliv se nejedná o žádnou akční detektivku, je to takové pohodové čtení. Ano kvality Ostrova Lewis a Čínských thrillerů to nedosahuje a asi ani nikdy nedosáhne. Ale jako pohodové čtení na víkend to je dobrý. Jediné, co mě fakt štve je to, že autor umí psát líp a tady to prostě odflákl.