V Obětině dala autorka krimirománu zcela novou dimezi.

recenze

Obětina (2014) 4 z 5 / Boboking
Obětina

Shetlandy je nejsevernější souostroví Skotska, potažmo celé Velké Británie, na kterém žije asi tolik lidí, jako na jednom z menších pražských sídlišť. Obklopeno studenými vodami severního Atlantiku, bičované deštivým a studeným počasím, je tak ideálním místem pro příběhy, při kterých místy mrazí v zádech. Přesně tak to cítila i populární britská autorka Sharon Bolton, ve světě thrillerů známá pod jménem S. J. Bolton, když hledala místo pro svoji románovou prvotinu „Obětina“ (orig. Sacrifice, 2008).

Toru Hamiltonovou, mladou lékařku, která s právě přestěhovala s manželem z přelidněného vnitrozemí Anglie na toto „bohem zapomenuté“ místo, velmi jednoznačně autorka vykreslila jako notně tvrdohlavou a energickou ženu. V tomto duchu tedy nebere v potaz jakékoliv veterinární a hygienické vyhlášky, a svého mrtvého milovaného koně se rozhodne sama pohřbít na jejich rozsáhlém pozemku. Jenže místo toho vyhloubila hrob neznámé mrtvé ženy. Rašelinou mumifikované tělo nese neklamné známky brutální vraždy – někdo ji z těla musel vyrvat ještě bijící srdce. K tomu na zádech má vyryté podivné znaky podobné vikingským runám. Tady začíná příběh podivné mrtvoly, která byla pohřbena dvakrát, a k tomu snad po smrti porodila i dítě. Tajemné okolnosti jakoby vytržené z místní mytologie, ve které se objevuje děsivá postava z vikingských legend – trow Kunala. Tvrdohlavá Tora se tak osobně připlete do událostí spojených s nedalekou privátní porodnickou klinikou a lékařskými záznamy porodů s divnou značkou KT.

Pochmurné místo jakoby bez možnosti úniku, podivné lidské osudy a vztahy, k tomu atmosféra protknuta primitivní brutalitou zdejší legendy, to vše dělají z „Obětiny“ thrillerový román balancující téměř na hraně hororu. Myšlence, kterou bychom mohli hledat v kultovních knihách jako „Ostrov doktora Moreaua“ či „Hoši z Brazílie“, dává S. J. Bolton zcela novou dimenzi. Prostě velice působivě napsaný thriller, který mě jakoby vrátil o patnáct let zpátky, kdy čtenářskému vkusu u nás vládly lékařské thrillery, a v nich především můj skotský oblíbenec Ken McClure.

V překladu Martina Vernera vydalo ostravské nakl. Domino, 2014.