V mlze

recenze

V mlze (2016) / MMacicekk
V mlze
Už podle anotace jsem věděla, že V mlze je přesně ten typ knihy, který já vyhledávám a je mou krevní skupinou. Můžu říct jedno - kniha předčila má očekávání.

Hlavní hrdinkou a zároveň vypravěčkou je Greta, která vyrazí spolu s manželem Alexem a dcerou Smillou loďkou na opuštěný ostrov. Alex se Smillou z loďky vystoupí a jdou si obhlédnout ostrov, ale už se nevrátí...

Gretiny vzpomínky jsou zahalené mlžným oparem. Usnula? Jak dlouho čekala v loďce? Vystoupí na břeh a vydá se je hledat. Vyleze na nejvyšší vrchol, volá je, přesto podvědomě tuší, že je nenajde. Pátrá po celém ostrově až nalezne botu, která Alexovi ani Smille naštěstí nepatří. Navíc ji celou cestu pronásledují děsivé historky o místním jezeru.

"Říká se, že voda jezera je od pradávna prokletá a její zlo má schopnost proniknout do lidí, pokřivit jim smysly a přimět je páchat strašlivé činy. Dospělí i děti v těchto končinách mizejí beze stopy, byla tu i prolita krev. Tedy podle pověstí."

V tom si uvědomí, že jim může zatelefonovat, mobil však nemá u sebe, neboť výlet byl neplánovaný a v tom spěchu si jej nevzala. Plaví se tedy zpět na pevninu. Mobil sice nakonec najde, ale na divném místě - zastlaný v posteli. Schovala ho tam ona? V tom se telefon rozdrnčí...

Po opakovaném hledání na zdánlivě opuštěném ostrově narazí na skupinku mladíků, která Gretě nažene strach, když ji nejstarší z nich ohrožuje nožem. Mohou mít něco společného se zmizením Alexe a Smilly? Členem skupinky je i tajemná dívka, kterou Greta viděla pohybovat se okolo chatek. Dívka se jmenuje stejně jako hlavní hrdinka - Greta. Náhoda?

"Běžím, abych nemusela myslet na skutečnost, že od té doby, co jsem se na lodi probrala, jsem věděla, že Alex se Smillou zmizeli. A to ještě dřív, než jsem je začala hledat.

To nejhorší však Gretu ještě čeká, a to když navštíví oddělení místní policie a nahlásí Alexe a Smillu jako pohřešované osoby. Policistka nenachází žádný záznam o tom, že by Greta kdy byla vdaná a měla dceru...

Prostřednictvím Gretiných vzpomínek a záblesků se postupně dozvídáme o jejím seznámení s Alexem a jejich vztahu, který nebyl až tak úplně obyčejným, jak by se na první pohled mohlo zdát. Greta často vzpomíná na dětství, kdy ji poznamenaly hádky rodičů. Otec matku častoval urážkami, podváděl ji, matka jen tiše trpěla. Když bylo Gretě osm let, stalo se něco strašného, její otec zemřel a od té doby vztah s matkou ochladl. Greta vytěsnila tuto událost z hlavy. Navštěvuje sice psychology, ale ti ji nedokáží pomoct, neboť po prvním sezení už na další nikdy nepřijde.

Začátek knihy je nabitý emocemi. Čtenář je ihned vhozen do vod zoufalství matky, jíž se ztratila dcerka s manželem. Popisy pocitů hlavní hrdinky jsou velmi autentické. Přesto s některými jejími kroky nebudete souhlasit a přijdou vám nelogické. Začne ve vás hlodat červíček pochybností a budou vás přepadat různé teorie. Já sama jsem jich měla hned několik a kladla jsem si spoustu otázek, na které jsem nutně potřebovala znát odpovědi. Knihu se těžko odkládá. Toužíte se totiž dozvědět, jak to ve skutečnosti bylo a v závěru zjistíte, že opravdu nic a nikdo není, jak to zpočátku vypadá, jak slibuje obálka knihy. Autorka postupně odkrývá karty, už si myslíte, že víte, ale nevíte vlastně vůbec nic. Na závěr do sebe vše hezky zapadne. To se mi na knize hodně líbilo, jak autorka do detailu vše promyslela. Naservírovala nám zajímavý vývoj událostí s velmi překvapivým rozuzlením na závěr. Čekala jsem cokoliv, ale toto opravdu ne. Po té, co se zpětně zamyslíte, vám dojde plno drobných detailů. Já prostě tento typ knih miluji - když už si myslím, že jsem to celé prokoukla, nakonec jsem vedle jak ta jedle.

"A tehdy, když ta slova slyším, se ve mně něco sepne. Cosi důležitého se probíjí mlhou, která obestírá mé vědomí. Poznání. Pomsta, buší mi v hlavě. To o pomstu mu jde. Postará se, abych byla potrestaná."

Na závěr musím pochválit nádhernou obálku a velmi příjemný font písma. Kapitoly jsou krátké, což vás nutí číst dál a dál. Rovněž oceňuji, že každá kapitola začíná na novém listě, knihu to jako takovou celkově posunuje o úroveň výše. Rozsah knihy je sice kratší (240 stran), přesto jsem neměla pocit, že bych byla o něco ochuzena. Děj je přesně tak dlouhý, jak jen potřebuje být. Neměla jsem ani pocit rychlého či unáhleného konce, jak to u některých knih bývá. Celý příběh si maximálně užijete a zaručuji vám, že knihu nebudete chtít odložit.

Pokud toužíte po napínavém psychologickém příběhu s tíživou atmosférou a nečekaném rozuzlení, pak je kniha určená právě pro vás.

Komentáře (0)

kniha V mlze recenze