Umři znovu

recenze

Umři znovu (2015) 5 z 5 / evasamankova
Umři znovu

Měla to být dovolená, která zachrání náš skomírající vztah. Divoká příroda, šelmy, noci ve stanu, k jídlu co ulovíš… Africká buš... Naše výprava měla na začátku 7 členů a 2 průvodce. Jenže se to celé pokazilo… Už je nás o dva méně, rozbilo se auto, a brzy zemře někdo další…

Skupinka dobrodruhů, které se dovolená v Botswaně proměnila ve skutečný boj o život, a naproti tomu stárnoucí vycpávač zvěře, jenž zemřel až děsivě podobným způsobem jako jeho mlčenlivé exempláře. To je ve stručné kostce nastíněná zápletka nového thrilleru americké spisovatelky s čínskými kořeny Tess Gerritsenové s názvem Umři znovu.

Umři znovu je již jedenáctou knihou v pořadí s ústřední ženskou dvojicí - detektivem Jane Rizzoliovou z bostonského oddělení vražd a patoložkou Maurou Islesovou. Kromě knih mají tyto dvě sympatické dámy své místo i na televizních obrazovkách - dle knižní předlohy byl natočen seriál Rizzoli & Isles: Vraždy na pitevně, jenž běží i u nás. Tess Gerritsenová rozehrává pokaždé nový případ, nové vraždy, nové vyšetřování. Pokud tedy máte právě chuť na pořádně napínavý thriller a tato autorka vám zatím z hledáčku unikala, buďte bez obav a směle do toho, protože neznalost děje předchozích knih vám při četbě problémy nebude dělat ani v nejmenším. Pojítkem série je pouze drobný vývoj osobního života Jane a Maury.

Thriller Umři znovu se odehrává ve dvou dějových linkách, jež se v závěru bezpečně protnou. Dříve ale než se tak stane, nechá vás Gerritsenová hltat stránku za stránkou, vyšponuje vám nervy k prasknutí a žaludek zase polechtá několika drsnými popisy. Rizzoliová a Islesová pátrají po vrahovi, který vraždí podobně jako divoké šelmy… Je možné, že vycpávač zvěře Leon Gott byl jeho první obětí, ale stejně tak existuje možnost, že seznam vrahových „úlovků“je mnohem delší…

Otočím se k němu a šeptnu: „Johnny.“
Výstřel z pušky je tak šokující, že sebou trhnu, jako bych to schytala já. Johnny stojí nehnutě jako panák na střelnici, pušku pořád ještě namířenou na cíl. S hlubokým povzdechem skloní zbraň. Hlavu má sklopenou, jako by se zde v chrámu buše, kde život a smrt jsou dvě poloviny téhož stvoření, modlil za odpuštění.
„Panebože,“ zamumlám a hledím k zemi na levharta jen dva kroky ode mě, zjevně byl zrovna ve skoku, přední drápy jen zlomek vteřiny před okamžikem, než by se do mě zatnuly.

Tess Gerritsenová jako vystudovaná lékařka opět těží ze svých znalostí lidské anatomie. Je přesvědčivá, čiší z ní jistota, navíc mistrně graduje děj, a jeho střípky pak pevně spojuje v jeden celek. Vypráví svižným tempem a čtenáři nedotčenému divokou přírodou poskytuje i zajímavé dílčí informace ze života divokých šelem. Ostatně dobrodružná linka z Botswany by bohatě vystačila na samostatnou knihu.

Shrnuto a podtrženo - Umři znovu je skvělý thriller a Tess Gerritsenová mistryně napětí!