Tvůj děda byl hrdina? Seš si jistej…?

recenze

Valašsko v područí hákového kříže (2017) / katy238
Tvůj děda byl hrdina? Seš si jistej…?
Kniha V područí hákového kříže se trochu vymyká normálu literatury faktu, protože se nejedná jen o výčet faktů, ale o vyprávění z konkrétní lokality o konkrétních lidech. A s uvedením celých jmen se snadno stane, že někdo z místních pozná, že strýček nebyl hrdina a babička tu almaru nepodědila právoplatně…

Ale postupně.

Kniha se ke mně nedostala náhodou, můj muž má hluboké kořeny kolem Rožnova pod Radhoštěm a jeho rodina mezi zdejšími kopci žije skutečně odnepaměti. Proto po vydání knihy po ní mamičky i tatíčkové skočili, šla z ruky do ruky a ti nejstarší žijící dokonce některé fatické chyby v knize jsou schopni dle vlastních vzpomínek opravit.

Jako menšího závisláka na tomto typu literatury jsem neváhala dlouho a knihu sobě i svému muži sehnala také. Navíc v době studií jsem se v tomto kraji pohybovala a později načas usadila, proto mě mnoho lokalit (i uvedených jmen…) bylo známých. Provedení knihy je však opravdu neobvyklé.

Autor se totiž nezdráhá promítnout do svého díla své osobní postoje a názory, budiž mu ke cti, na toto už na počátku knihy upozorňuje, ovšem v této knize jsem se setkala s názory diametrálně odlišnými než v jiných dílech.

A tak to má být, všechny knihy by neměly opakovat to samé. Rok 1938 je zde pojat naprosto z jiného konce a rozhodnutí o kapitulaci tvrdě zkritizováno. Partyzáni jsou označení za většinové zbabělce, kdy jen málo z nich bylo skutečnými hrdiny, zbytek jen účeloví lenoši a zbabělci, za které obyvatelstvo jen trpělo a kolaboranti jsou označování celými jmény, a to nejenom ti všeobecně známí a již dávno zastřelení či jinak zprovození ze světa, ale i z řad místního obyvatelstva.

Vzhledem k velikosti obcí a provázanosti komunit bude mít asi několik čtenářů z těchto míst trochu šok. Já sama několik příjmení poznala a přemýšlela jsem, jestli je to taková veliká náhoda, nebo se skutečně jedná o konkrétní rodiny z konkrétních míst…

Valašsko v područí hákového kříže působí dojmem, že se zajímá pouze o několik míst, kniha však obsáhne velkou část Moravy i s Ostravou a ukazuje provázanost v režimu a činy obyvatel pod jeho nadvládou. Bývá to velice smutné vyprávění a autor opravdu neskrývá nic. Popravy, zbytečná úmrtí, a hlavně zabíjení pro zábavu i ze strany těch, kteří se představovali jako zachránci, je velice smutné a dodnes vzbuzuje zlost.

Opravdu se jedná o vzácné dílo, kde jsou v literatuře obsaženy i emoce a kniha mě velice příjemně překvapila, vím, že se k ní určitě vrátím a odkazuje i na mnohé jiné publikace a studie. Hlavně označování konkrétních míst vítám a už teď s mužem víme, že až se ustálí počasí, s touto knihou v ruce sedneme na motorku a něco si objedeme i na vlastní pěst.

Doporučuji toto čtení všem zájemcům o období druhé světové války a život obyčejných lidí na Valašsku, pokud však dáváte přednost spíše suchému vyprávění bez kusu autorovy osobnosti, přečtěte si to taky, protože to, co autor do díla vložil, najdete v málokteré knize.

A těch, co v knize své příbuzné poznali, je mi opravdu líto… Ať už na jakékoliv straně.

Komentáře (1)

kniha Valašsko v područí hákového kříže recenze

Johnyd
09.04.2020

Mnoho chyb mnoho dobrych fotek Hodne prace slaby vysledek Je to beletrie ne dokumentarni prace.Davat vlastni nazor autora do hlavniho textu nevhodne-dat do poznamek a pracovat s fakty. Vyuzit komentare z obou stran a recenzovat text odborniky take z archivu.Je tu moc dezinformaci a jednostranych uvah.