Triumf zvůle

recenze

Ženy z bloku 10 - Lékařské pokusy v Osvětimi (2014) 5 z 5 / katy238
Ženy z bloku 10 - Lékařské pokusy v Osvětimi

Téma druhé světové války a nacistických zločinů je často diskutováno a množství knih na toto téma napsaných již jistě zahubilo mnoho lesů. Ať už se jedná o odborné publikace nebo romány inspirované skutečnými událostmi, ani po několika desetiletích nenechává toto téma většinu čtenářů lhostejných.

V záplavě publikací a příběhů je už trochu složité najít opravdu dobrý příběh nebo zajímavá svědectví, na druhou stranu je dobře, že na události z první poloviny minulého století se nezapomíná.

Publikace Ženy z bloku 10 patří mezi ty zajímavé publikace, které zanechají ve čtenáři hluboký dojem. Kniha se sestává ze svědectví žen, které se sešly z různých koutů Evropy právě v koncentračním táboře Osvětim a byly uvězněny na nechvalně proslulém bloku 10. Právě zde vybraní nacističtí lékaři prováděli pokusy s hromadnou sterilizací žen i mužů. Cílem byla rychlost a efektivnost, nikdo se nestaral o pocity a následky.

Vždyť pokusných objektů bylo dost, denně přijížděly stovky nových.

V knize nenaleznete emotivněji zabarvenou výpověď. Svědectví žen i historie pokusů i prostorů, kde se odehrávaly, je popisováno s německou důsledností a právě strohost a syrovost vyprávění vytvářejí brilantní mozaiku hrůzy, jež prostupuje celou knihou. Některé odstavce bylo nutné číst víckrát, mozek nebyl schopen zpracovat čistě podaná svědectví o všudypřítomné smrti a neskutečné bolesti.

Je těžké si představit nepředstavitelné. Přesto se to stalo.

Kniha zachycuje osobnosti lékařů, jejich pohnutky, cíle i jednání. Popisy procesů samotných pokusů a jejich vedlejších účinků jsou naplněny bolestí a zmarem. S lidmi bylo jednáno jako s kusy bezcenného majetku, který je možné po použití vyhodit. Závěrečná kapitola o poválečných vyrovnání a dalším osudu přeživších žen je výkřikem frustrace lemovaný úředními lejstry.

Kniha není pro slabší povahy ani pro začátečníky v daném tématu. Četla jsem ohlasy, že kniha je psána složitým stylem a je těžké se do ní začíst. S tím jsem problémy neměla.

Jediný problém bylo pochopit, proč se to všechno stalo a jak mohlo tolik nevinných lidí zemřít jen z něčího falešného rozmaru a zločinného přesvědčení.

Na to již bohužel kniha neodpovídá a právě tuto odpověď lidstvo potřebuje nejvíce.