Tomáš Baťa zblízka

recenze

Tomáš Baťa zblízka (2015) 5 z 5 / katy238
Tomáš Baťa zblízka

Dílo Tomáš Baťa zblízka je doslova oslavou života tohoto slavného českého rodáka a troufám si říci, že i jednoho z nejslavnějších zlínských obyvatel.

Kniha mapuje jeho skromné začátky v otcově dílně, první revoluční obchodní myšlenky, odpoutání od rodného domu a nelehké začátky ve Zlíně samotném. Spolu se svými nejbližšími položil základy obuvnického impéria a dále je rozvíjel do nevídaných rozměrů, které přesáhly prvotní myšlenku: "Dělat boty."

Dočteme se o velkých rozhodnutích, úspěchu, zradě i zklamání, ať už v osobním životě nebo v rámci společnosti. Právě ona byla pro mnohé pohádkou o chudém ševci s dobrým koncem, pro jiné zase červený hadr, co dráždil. Příběh ovšem dokáže vtáhnout svou dynamikou a nepustit až do náhlého konce. Většina jej čeká, ale nikdo ho nechce připustit.

Z příběhu o českém velikánovi jsou na první pohled zjevné úcta a nesmírný obdiv autora k dílu i osobnosti Tomáše Bati. Ten sám není nazýván "pan Baťa", ale jednoduše "Tomáš", což nás posouvá zase o něco blíž Baťovi samotnému a jeho životní příběh má i díky tomuto drobnému detailu osobnější vyznění.

Text samotný je přehledně rozdělen do odstavců, které mnohdy navazují, jinde zase připomínají rozutečený rej myšlenek a vzpomínek, kdy autor skládal členitý život Tomáše Bati do uceleného příběhu. Jazyk knihy je místy trochu kostrbatý, dílu ovšem dodává autenticitu, zvláště s vloženými vzpomínkami a ukázkami Baťova života, jež jsou často přepsány doslovně z dobových záznamů.

Knihu mohu doporučit prakticky každému obyvateli města Zlín se zájmem o historii "svého" města a dále pak komukoliv, komu není cizí revolta proti zavedeným pravidlům, ovšem pouze ve smyslu tvrdé práce a velkých sociálních myšlenek. Přesně ta revolta, kterou Tomáš Baťa dokázal změnit nejen jedno město, ale i část světa.

Ale více o tom až v knize....

katy238
06.01.2016

Děkuji Vám za názor. Baťa vyráběl v první řadě boty, to byl jeho život, jeho cíl, za tím šel. Mně však také zaujalo, kolik další oborů a odvětví k botám samotným dokázal připojit, s jakými jinými obory obuvnictví snoubil a co více, dokázal, aby to fungovalo a vzájemně se doplňovalo. To už se dnes nevidí a tím na mně zanechal hluboký dojem. Takový, že se mi podařilo kamarádku přesvědčit, aby se o Baťu také zajímala a pro knihu už si brzy pojede. Baťa dokáže lidi zaujmout i dnes, je stále aktuální.

tester
06.01.2016

Baťa dokázal lidi zkultivovat a vychovat. Živých baťovců ubývá a dát se s nimi do řeči je zážitek. Prostě jiná sorta LIDÍ, pracovitých a poctivých. Vůbec si nedovoluji porovnat dříve a dnes. Kniha určitě stojí za přečtení. Není Baťa-nejsou BOTY a jsou jen plastové škrpále na jedno použití. Kutura obouvání je skoro na nule. Podívejte se lidem co to mají za hrůzy na nohách, v čem to chodí !!