Těžká volba z lásky

recenze

Volba (2016) / evasamankova
Těžká volba z lásky
Láska. Tisíckrát ze všemožných úhlů prodiskutovaný kýč. A přece cit, který, když přijde, pokaždé překvapí. Cit, jenž mění běh a směr života. A s sebou přináší i mnoho otázek… Jedna z nich: Jak daleko by měl člověk zajít ve jménu lásky?

Odpověď na tuto otázku hledá v jedné ze svých knih oblíbený americký spisovatel Nicholas Sparks, autor mnoha bestsellerů, z nichž některé byly i úspěšně zfilmovány - Zápisník jedné lásky, Milý Johne, Bezpečný přístav, Noci v Rodanthe a další. Román, v němž je nejednou položena zmíněná otázka, nese název Volba a nedávno vyšel i v českém překladu.

Hlavními hrdiny příběhu jsou dva čerství sousedé Travis Parker a Gabby Hollandová. Travis je pohodář, který užívá života, má dobrou práci, pár opravdu dobrých přátel a za sebou několik krátkodobých vztahů. Naopak Gabby si koupila dům na malé vesničce v Severní Karolíně právě kvůli svému příteli Kevinovi, s nímž chodí již několik let, a ráda by se usadila a konečně založila rodinu. Jen ten Kevin se stále nemá k tomu, aby se vyjádřil.

Když se Travis a Gabby při jedné vcelku humorné situaci seznámí, přeskočí mezi nimi jiskra. Drobná, ale i ta stačí k tomu, aby jeden druhého toužili poznávat víc. Společné výlety, večery při hvězdách a vonícím grilu, vzájemné porozumění… To a ještě více společných styčných bodů posouvá Gabby k nevyhnutelnému a palčivému rozhodnutí - Kevin nebo Travis?

„Příběhy jsou tak výjimečné, jak výjimeční jsou lidé, kteří je vyprávějí, a nejlepší bývají ty s překvapivým koncem.“

Nicholas Sparks popisuje po větší část knihy vztahové začátky hlavních hrdinů. Ta kratší část pak patří době „po jedenácti letech“, kdy je to tentokrát Travis, koho čeká těžká životní „volba“. Čtenář netuší, o co jde, před jakým rozhodnutím Travis stojí. Odpovědi se dozvídá téměř až v závěru románu. Nutno ale připustit, že příběhu by mnohem více slušelo, kdyby tento poměr byl obrácený, protože poslední část knihy přináší natolik velké a silné lidské dilema, jenž je jako dělané k rozvedení na mnohem větším prostoru.

Někteří lidé mají odpověď na všechno, nebo alespoň na nejdůležitější otázky, avšak těm Travis nevěřil. Pokud by však skutečně existoval někdo, kdo by uměl odpovědět na cokoli, zeptal by se ho na toto: Jak daleko by měl člověk zajít ve jménu opravdové lásky?
Takovou otázku by mohl položit stovce lidí a dostal by sto různých odpovědí. Člověk by se měl obětovat, smiřovat, odpouštět, bojovat, je-li to potřeba… Jenže žádná z těchto odpovědí, byť byly správné, by mu teď nepomohla. Něco je prostě mimo lidské chápání. V životě, jak se zdá, pořád něčeho litujeme, a Travis toužil otočit ručičkami hodin, aby mohl prožít některé části života znovu. Věděl, co by odpověděl na onu otázku. Občas to znamená, že člověk musí ve jménu lásky lhát.
A on se bude muset brzy rozhodnout, zda zalže...


Nicholas Sparks vypráví se svou charakteristickou lehkostí, přesvědčivostí a jemností. Jeho styl a pevná vypsaná ruka ho v ničem nezapřou. Ačkoli příběh sám o sobě nepřináší žádné výrazné dějové zvraty, ani nic, co by čtenář nečetl už někdy dříve v jiných knihách v lehce pozměněných podobách, stránky knihy i tak ubíhají velkou rychlostí a odkrývají hezký příběh, který několikrát rozesměje i dojme. Občas má Sparks tendenci sklouzávat do přeslazené červené knihovny, ale s přivřením oka se mu daří tuto hranici nepřekročit.

Volba je typickou ukázkou ženského románu, který potěší, vyloudí na tváři úsměv a snad nechá skanout i několik slz. Čtivý, povětšinou odpočinkový příběh je jako dělaný pro všechny romantické čtenářské duše :)

Komentáře (0)

kniha Volba recenze