Temná fantasy s příchutí pohádky

recenze

Královna Tearlingu (2014) / louluk
Temná fantasy s příchutí pohádky
Jestliže máte chuť si přečíst zajímavou směsici pohádky, fantasy a young adults, rozhodně se v nejbližším knihkupectví porozhlédněte po Královně Tearlingu. Jedná se o debut nadějné americké spisovatelky Eriky Johansen, která ze svého fantastického světa vytvořila příjemnou trilogii. Na českých pultech se zatím objevil pouze tento první díl, ale již v příštím roce se můžete těšit na pokračování. A v čem spočívá kouzlo této ságy?

Království Tearling přišlo o svou panovnici, která zemřela velice mladá. Vlády se po ní ujal její bratr, regent Thomas. Jedná se o nenasytného a marnotratného vládce, který žene celou zem do záhuby. Navíc je neustále pod tlakem Rudé královny z vedlejšího panství Mortmesne, které musí pod hrozbou invaze dodávat velké množství otroků. Jedná se o tři tisíce mužů, žen i dětí. Tito lidé musí zbytek svého života sloužit mocným za těch nejhorších podmínek. Někteří jsou brzy vysvobozeni smrtí.

Ve stejnou dobu v poklidné lesní chaloupce vyrůstá holčička jmenující se Kelsea. O okolním světě neví téměř nic, protože ji její adoptivní rodiče drží pěkně zkrátka. A rozhodně k tomu mají své důvody. Není to totiž obyčejné dítě. Jedná se o jediného potomka bývalé královny Elyssy a tudíž právoplatnou nástupkyní na Tearlingském trůnu. Jednoho dne na jejich dveře zaklepou ozbrojení vojáci, kteří se stávají její gardou. Složili slib bývalé královně a nyní musí dovést tu stávající do pevnosti, aby se mohla ujmout vlády.

Cesta nebude vůbec jednoduchá. Regent Thomas vypsal na její hlavu odměnu, protože se rozhodně nechce vzdát trůn. Královniny gardisté se budou muset potýkat s žoldáky, kteří vystupují pod jménem Cadeni. Potkává i tajuplné zloděje, v jejichž čele stojí proslulý Kostěj. Nakonec se jí s velkým štěstím podaří dostat do cíle. Ale ani po vstupu na území hlavního města ještě nebude mít Kelsea vyhráno. Holka z lesa se musí naučit vládnout, rozhodovat a seznámit se s mnoha důležitými lidmi. Navíc je nutno velice brzy rozhodnout, jak zachránit Tearling před zkázou. Na této cestě ji pomáhají nejen její věrní gardisté, ale i tajemný náhrdelník.

Neznámá americká spisovatelka přichází s románem, který si v zahraničí získal opravdu veliký ohlas. Kritikové nešetřili chválou a čtenáři doslova hltali každé slovo. Kniha je opravdu velice čtivá a od začátku vás vrhne do napínavého děje. Hned na začátek musím upozornit všechny milovníky milostných románů, že tentokrát mají opravdu smůlu. Většina přírůstků do žánru pro mladé dospělé sice obsahuje hodně citů a romantiky, ale tento příběh je plný násilí bez kapky lásky. Potěší alespoň vysoce kladený důraz na přátelství, kterých se v příběhu rozvíjí hned několik.

Nyní již k hlavní hrdince. Kelsea Raleigh Glynnová je značně netypickou postavou tohoto druhu. Nezdědila příliš krásy a ani její váha není úplně optimální. Nepomáhá jí to při cvičení s mečem a je to příčinou chybějících romancí. To je poměrně příjemná změna po opakovaných nádherných princeznách či ošklivých káčátkách, které se změní v motýla. Přidává to novou perspektivu do celého děje a nabízí opravdu originální pohled. Díky těmto nedostatkům mladá královna neustále bojuje se svou sebedůvěrou, přestože postupem času se to lehce zlepšuje.

Naštěstí se rozhodně nemusíte soustředit pouze na hlavní hrdinku. Mnoho vedlejších postav nabízí velice zajímavé příběhy a znatelně ovlivňuje děj. Mezi ústřední osoby patří královniny gardisté, kteří ji doprovází téměř na každém kroku. Přestože ji na začátku příliš nevěří, ona si je postupem času svým statečným chováním získává. Nejdůležitějším je jejich velitel s přezdívkou Palcát, který je téměř neporazitelný. Až to může některé čtenáře trošku naštvat. Kdy by si nevzpomněl na Ramba a jeho cestu, kdy pozabíjel stovky nepřátel. Neustále sice pomáhá Kelsee, ale zároveň není vyloženě hodným kamarádem. Má velice tvrdý charakter a nebojí se ani opravdu tvrdého násilí a pomsty.

Dalším důležitým člověkem je i král zlodějů Kostěj. Ten unese královnu i Palcáta a tváří se jako jejich nepřítel. Rovněž je vyhlášeným zlodějem i vrahem. Avšak nakonec prokáže svůj silný charakter a smysl pro spravedlnost. Kelsea na něj musí neustále myslet a velice ji přitahuje. Bohužel Kostěj je zaměřený na hezčí holky, proto jí nedává žádné šance. Ale uvidíme v pokračování, třeba se z toho něco vyvine. Toto je téměř jediná maličko romantičtější myšlenka celé knihy.

Nyní se zaměříme na samotné prostředí. V úvodní části se čtenářovi může téměř zdát, že si bude číst téměř klasickou pohádku. Malebné lesní klima a nesmělá holčička učící se nové věci. Postupem času se však atmosféra naprosto změní a ocitáme se v nemilosrdném ovzduší plném vražd, znásilnění a podvodů. Některé scény nabízejí velice podrobné popisy těchto nepříjemných skutečností a téměř donutí čtenáře k pláči. Nejsmutnější jsou násilné scény prováděné na ženách a dětech, které se před příchodem Kelsey na trůn poměrně hodně rozšířily.
Další zajímavostí celého děje jsou i občasné narážky na minulou dobu. Román se odehrává v budoucnosti (samozřejmě smyšlené), proto někteří z lidí vzpomínají na vymoženosti dnešní éry. Velký prostor dostávají knihy, přestože jich v tomto světě moc není. Objeví se i vzpomínka na fotoaparát. Některé z knih dokonce nabízejí i fotografické přílohy. To se mi zdá trošičku přitažené za vlasy a opravdu by mě zajímalo vysvětlení těchto připomínek autorkou.

Královna Tearlingu je dosti osobitá kniha, která má svou originalitu. Rozhodně se nebude všem líbit, což dokazují i některé z recenzí. Čtenáři jí mohou vyčítat dosti násilné scény i netradiční hlavní postavu. Přesto si jistě našla a ještě najde mnoho obdivovatelů. Po lehce pohádkovém začátku nabízí atmosféru temného fantasy a nabízí velkou porci akce až do samotného závěru. Ten je sice z půlky zakončený, přesto hlavní problémy zůstávají otevřené. Komu se kniha zalíbí, nebude se moci dočkat pokračování. A komu ne, asi ji odloží navždy. Ale to už je osud veškeré knižní tvorby.

Erika Johansen: Královna Tearlingu. Přel. Veronika Volhejnová, YOLI, Praha, 2014, 432 s.

Komentáře (0)

kniha Královna Tearlingu recenze