Tatínku, proč?!

recenze

Cena za dokonalost (2015) / katy238
Tatínku, proč?!
Týraní dětí není a nikdy nebylo lehkým tématem a to v žádné sféře lidského bytí. Nepochopitelné činy dospělých či dospívajících proti bezbranným a slabším dětem se nedají chápat a v žádném případě obhajovat. Tyto činy stále a vždy budou patřit mezi ty nejhorší, jakých je lidské pokolení schopno. Viníci nakonec jsou vždy zahnáni do kouta se svým iracionálním blábolením, které nijak nedokáže zázračně vyléčit pošramocené duše a vážně poznamenaná tělíčka.

I tak se to stále děje...

Céline se narodila jako zdravé dítě do rodiny z lepších vrstev. Otec postupoval po kariérním žebříčku stále výše a maminka s ní žila ve velikém domě, který jí byl hřištěm i celým vesmírem. Po narození mladší sestry se jí stal i peklem na Zemi. Do Célinina světa totiž přibyl nový element.

Klavír.

A její otec se rozhodl zhostit role patrona její hudební kariéry. Musela cvičit. Hodiny a hodiny. Chyba? Nejprve rány páskem na holou kůži, v pozdějších letech rány pěstí a kopance. Trvalé omezení v jídle, žádný odpočinek a nekonečné tutlání. Jako ve všech takto postižených rodinách působila rodina Raphaëlova jako idylický vzor štěstí, za zavřenými dveřmi však probíhalo týraní fyzické i psychické.

Mnoho let.

Nakonec se Céline vzepřela a s ohledem na fakt, že dokázala o svém vytrpěném dětství napsat knihu a vyprávět, už asi všichni tuší, že otcova tyranie ji o život nepřipravila. Pouze o jeho několik let.

A to celých čtrnáct let. Celou tu dobu byla Céline otrokem v domácnosti a její vlastní otec do ní doslova kopal, mučil ji hladem a zavíral do sklepa, posednutý touhou po dokonalé virtuosce. Céline jistý talent měla, ale malý Mozart nebyla a hra na klavír pro ni byla jen nekončícím trápením a hrou o přežití. Nakonec dokázala o své bolesti promluvit a učinit kroky směrem pryč od domácího násilí páchaného jejím otcem, ale celé roky měla hrůzu to komukoliv říct. Až ji nakonec oslovila školní pracovnice a Céline jí dokázal celou svou hrůznou historii "vyklopit".

Po otci však Céline semlela mašinérie náhradní státní péče, která si nevěděla s ne-deviantní neproblémovou dívkou rady a Céline se nakonec musela zachránit podruhé.

Návratem k despotickému otci...

Ke knize lze jen málo dodat. Osud Céline i její sestry Marie je otcovou tyranií navždy poznamenán a viník sám nikdy nepřiznal, že by cokoliv udělal špatně. Byl vždy jen přísný, ale spravedlivý. Stejně jako jeho otec... Který v rámci výchovy surově mlátil všechny své děti.

Tento nebezpečný stereotyp zničil životy několika lidem. Pokud zvládnete knihu přečíst, budete o něco bohatší. O zkušenost malého děvčete, kterou nikdy nikomu nechcete způsobit...

Komentáře (1)

kniha Cena za dokonalost recenze

JulianaH.
21.10.2019

Díky za zajímavou recenzi, přečetla jsem si ji se zájmem. Jen škoda, že se v ní nezmiňuje forma knihy (jsou to memoáry, nebo nějaký jiný žánr? jakým stylem a jazykem autorka píše? vzpomíná na svoje utrpení z pohledu dospělé ženy, nebo vypráví v čase přítomném, dětskýma očima?). Ale i tak mě obohatila.