Taková Lolita naruby

recenze

Tampa (2014) 5 z 5 / Thanyss
Tampa

Když dnes vkročíte do knihkupectví, jsou to samé odstíny čehosi, barvy onoho, inferno a očistec tamtoho, případně exempláře hlásající něco o touhách apod. A to jsem si připadala jako Alenka v říši divů, když si nejdříve vydobyli vlastní sekci upíři. Ti sice ještě nejsou úplně na ústupu, ale jsou postupně válcováni novým fenoménem doby. Zábrany padly, ženy vzaly do rukou pera a začaly se vypsávat ze svých erotických fantazií. A protože mám na podobné "romány" svůj vlastní názor a zároveň nechci vypadat jako pokrytec, co umí akorát kritizovat, aniž by na čemkoli z toho spočinul byť i jen pohledem, rozhodla jsem se pro osvětovou exkurzi do mnou neprobádaných vod. Mou průvodkyní a zasvěcovatelkou budiž Alissa Nutting.

Dobrovolně a bez mučení se přiznávám, k Tampě jsem přistupovala s určitou skepsí a knihu jsem otevírala s poměrnými rozpaky. Jistě uznáte, že to není zrovna nejlepší rozpoložení pro četbu. Ale tak co, řekla jsem si. Všechno je jednou poprvé a některá poprvé kolikrát prostě bolí. Jenže ejhle, po překonání té prvotní nervozity jsem se přistihla, že si knížku začínám sakra dobře užívat.

Příběh je sondou do hlubin myšlenek a života krásné a mladé Celeste, která právě nastupuje jako středoškolská učitelka na plný úvazek. Celeste je vdaná, do práce jezdí corvettou, nemůže si stěžovat na nedostatek financí a manžela by jí záviděla kdekterá ženská. Zkrátka americká idylka jako z nějaké béčkové romance. Tedy bylo by to tak v případě, že by se naší blonďaté divě nezachtělo jiných životních potěšení. Její zákonný partner je totiž přibližně sedmnáct let za horizontem Celestiných sexuálních preferencí. Jednoduše je to moc chlap.

To, proč mě tenhle příběh zaujal, není tím, že by to byl jen ryzí erotický román. Jistě, sexu je tu spousta, navíc sexu dopodrobna popsaného a svým způsobem je to hlavní téma knihy, jenže Tampa vybočuje z řady podobně laděných knih současnosti ostrým smykem. Hlavní hrdinka má ráda nezletilé klučíky, kteří ještě nepřekročili hranici dospělosti. K tomu musí být ještě přiměřeně stydliví, nesmí mít přehnané sebevědomí a musí umět zachovat tajemství. Ideální jsou takoví kandidáti, na něž rodiče příliš nedohlíží.

Celeste je studená mrcha, jejímž nepřítelem je čas, který poznamenává její tělo a ona tak bojuje proti sebenepatrnější známce stárnutí všemi dostupnými prostředky. Z vyprávění je cítit chlad a stejně zajímavá je i absence vřelejších citů k okolí. Jediné, co dámu zajímá, je sexuální uspokojení, které ji může nabídnout chlapecké tělo. Vždyť ona ani nebere ty kluky jako lidské bytosti, slouží ji jen jako prostředky její touhy.

V konečném důsledku vás kniha vyzývá, abyste sami usoudili, zda Celeste své oběti znásilnila.Oni s ní šli přeci dobrovolně. Koneckonců, jak je v knize zmíněno, který teenager by odmítl sex s tak nádhernou ženou, jež se mu sama nabídne. Pokud je v nějakém bodě obžaloby Celeste vinna, je to zcela určitě její ignorace citů. Je to sobecká žena, zvysoka kašlající na nějaké něžnosti, neberouc ohledy na nikoho jiného, než na sebe.

Myslím, že mé knižně erotické poprvé se velmi vydařilo. Sice netuším, zda někdy najdu odvahu, přečíst si Padesát odstínů, protože Alissa Nutting pro mě nasadila laťku příliš vysoko. A také je mi zcela jasné, že Tampa nemůže plně uspokojit právě čtenáře (dobrá, převážně čtenářky) lačnící po neuvěřitelných sexuálních pohádkách ve stylu E. L. James. Ovšem pro ty, co rádi přemýšlí a chtějí si okořenit čtení něčím pikantnějším, je Tampa dobrou volbou. Srovnání s Nabokovovou Lolitou je zcela na místě. Pro mě osobně se jednalo o příjemné překvapení.

Thanyss
23.05.2014

Moc děkuji, tvá pochvala vždy potěší :)

Hřibče
23.05.2014

Povedená recenze. Dokonce mě kniha zaujala natolik, že jestli se mi někdy dostane do ruky, tak si ji ráda přečtu. Díky! :)