Tajemství letního odpoledne

recenze

Tajemství letního odpoledne (2014) 5 z 5 / evasamankova
Tajemství letního odpoledne

Životní příběhy lidí vypadají různě. A někdy jsou ve skutečnosti úplně jiné, než se na první pohled zdálo... Australská spisovatelka Kate Mortonová vypráví ve své knize Tajemství letního odpoledne příběhy třech žen, z nichž dvě propletly své životy přímo osudově.

Laurel Nicolsonová je známá londýnská herečka už trochu pokročilého věku, která se po dlouhých desetiletích vrací do rodného domu - do Greenacres. Její devadesátileté matce Dorothy totiž zbývají už jen poslední dny života a celá rodina - Laurel a její čtyři sourozenci - se schází, aby se s maminkou rozloučila.

Návrat do Greenacres v Laurel oživuje staré vzpomínky. Nejen na radostné chvíle dětství v kruhu spokojené a milující rodiny, ale také ty černé, na které by nejraději úplně zapomněla.

Ty se týkají jednoho dávného dne, kdy Laurel bylo sladkých šestnáct, psal se rok 1961 a ona trávila krásné slunečné odpoledne ukryta v domečku v koruně stromu, kde snila o své herecké kariéře a těšila se na první tajnou schůzku se svým chlapcem Billym.

Zbytek rodiny - otec, matka a tři sestry - vzadu za domem u rybníka pořádali oslavu narozenin pro benjamínka rodiny, dvouletého Gerryho.

Idyla ale nečekaně skončila, když si Laurel všimla podivného muže, který se objevil na jejich dvoře. Neměla z něj dobrý pocit, naháněl jí strach. A právě v té chvíli se vracela i maminka, pevně svírající v ruce nůž na rozkrojení narozeninového dortu.

Laurel ze své pozorovatelny viděla drama, které se mezi matkou a oním mužem odehrálo. Jejich znepokojující rozhovor, který značil, že se vzájemně znají, jejich následnou šarvátku a nakonec i nůž v mužově hrudi, kam mu ho matka zabodla.

Tato scéna byla pro mladou dívku šokem, z něhož se vzpamatovávala velmi dlouho a nikdy úplně nedokázala uvěřit tomu, že její matka je vražedkyní... Nyní, po dlouhých letech se rozhodne tajemství dávného letního odpoledne rozluštit. Odkud matka muže znala a proč ho zabila? Jak vypadá celý její životní příběh?

Kate Mortonová kromě Laurelina pátrání postupně začíná vyprávět příběh Dorothy od začátku. Střídavě v několika časových rovinách se rozkrývá po malých dílcích její osud, který se za 2. světové války tragicky propletl s mladíkem Jimmym, přítelkyní Vivien Jenkinsovou a jejím manželem.

Autorka vás mistrně navede k důležitým momentům, aby vzápětí začala od začátku zase prostřednictvím jiné osoby. Napětí roste, otázek přibývá a vy chápete, že kromě rubové strany má tento příběh i mnohem důležitější lícovou stranu. Ta se ukazuje nenápadně, po kouskách, a když budete pozorně sledovat indicie, možná vás rozluštění toho největšího tajemství, které se odkrývá až na samotném závěru, napadne i o něco dříve. Ale možná také ne. Kate Mortonová totiž svůj příběh sestavila skutečně dokonale.

Každá nepatrná maličkost má v příběhu místo, všechno do sebe zapadne bez nejmenšího rozporu. Autorka vypráví čtivě, s velkou jiskrou a důrazem na detaily, díky kterým příběh i postavy vypadají jako skutečné a reálné. Návdavkem k tomu Kate Mortonová disponuje velmi bohatou slovní zásobou a její příběh je tak velice barvitý.

Tajemství letního odpoledne mě neuvěřitelně mile překvapilo. Ani v nejmenším jsem nečekala, že kniha skrývá takto spletitý, promyšlený a překvapující příběh. Bez nejmenších pochybností můžu prohlásit, že je to nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Zcela oprávněně je majitelkou placky Edice světového bestselleru a zaslouží si maximální ohodnocení.

Licie84
21.08.2016

Kate Morton je prostě dokonalá. Četla jsem od ní Zapomenutou zahradu a Dům u jezera. A díky této recenzi se v nejbližší době vrhnu na Tajemstvím letního odpoledne. Moc děkuji.