Syndrom OPČM (Odhodlání provést částečnou blbost)

recenze

Okolo Irska s lednicí (2005) 5 z 5 / Violetti
Okolo Irska s lednicí

Autor v předmluvě sám přiznává, že není alkoholik a od přírody není ani sázkař. Přesto se ale jednoho dne po party probudil a vedle hlavy na něj čekal papírek s uzavřenou sázkou.

"Když jsem se ráno probudil ve stavu, který věrně připomínal události předešlé noci, našel jsem vedle své postele tento lístek:
'Tímto uzavírám s Tony Hawksem sázku o částku jednoho sta liber, že nedokáže během jednoho kalendářního měsíce procestovat Irsko stopem a s ledničkou.'
Následoval Kevinův podpis a pod ním nečitelný klikyhák, který - jak jsem předpokládal - byl můj. A tak byla sázka uzavřena."

-  citace z knihy

A tak Tony kupuje malou ledničku a vydává se na cestu. Díky show v rádiu se o jeho cestě dozvídají stovky lidí a tak se z celé cesty a jedné pitomé sázky stává senzace pro celé Irsko. Kniha je rovněž doplněna fotografiemi.

Od začátku byste měli vědět, že se nejedná o typicky beletristickou prózu. Je to totiž reportáž, nicméně napsaná tak, že nenudí a je velmi čtivá a zábavná. Reportáž jakožto z větší části publicistický styl popisuje skutečné události, proto kniha nemá zápletku, prostě jen popisuje Tonyho cestu. A popisuje ji dobře, svůj úkol tak plní víc než na sto procent, jelikož vám ve finále pointa nebude chybět.

Všechny mýty o anglickém humoru, které znáte, se po dočtení téhle knihy rozplynou. Humor je skutečně trochu suchý a břitký, ale málokdy se mi stává, že se u nějaké knihy směji nahlas. U "Ledničky" se mi to však stávalo nezřídkakdy. Navíc je opravdu velmi čtivá, jak jsem se přesvědčila nejen u sebe, ale i u přítele a kamarádky, která sice jen nakoukla, ale prý ji to zaujalo.

Syndrom Odhodlání provést částečnou pitomost občas postihne každého z nás a já po dočtení přímo zatoužila jet do Irska a začít stopovat. Prostřednictvím Tonyho se totiž dozvídáme spoustu zajímavých věcí o kultuře a mentalitě Irů.

Celkově mi Okolo Irska s lednicí přijde jako moderní a sofistikovanější Na cestě od Jacka Kerouaca. Doporučuji snad každému, kniha má pro mě totiž kniha všech pět Pé, výborně pobaví a přinese i ponaučení.

Yvette
22.07.2012

Ano, líbí se mi to, dostala jsem chuť si knihu přečíst.
Jediné co mi tam nesedí, je ta věta :" Kniha je rovněž doplněna fotografiemi" - myslím, že by se víc hodila na konec odstavce pod tímto - nechci být za puntičkáře, jen mi to tam prostě nějak nesedlo, ta souvislost, proto to píšu a nemyslím to rozhodně nijak zle, je to jen můj osobní názor, bije mě to tam prostě do očí:-)
Ale celkově se mi článek líbí, vystihuje i atmosféru knihu, to je přínosný fakt.