Jaké by to bylo, kdyby všichni byli krásní

recenze

Zabte ošklivé (2007) / Violetti
Zabte ošklivé

Rock Bailey je krásný, mužný a o ženy nemá nouzi. Rozhodl se ale, že se svým poprvé počká až do dvaceti let a jelikož tuto metu dovrší až za půl roku, nedá se nic dělat. Přestože je samotář, jednoho dne zatouží po společnosti a tak se vydá s přáteli do baru. Nevinná cigareta však spustí sled bizarních událostí a Rock spolu s několika přáteli má plné ruce práce s vyšetřováním podivné vraždy, která je evidentně zapletená do partičky, která Rocka omráčila a chtěla zbavit poctivosti.

Boris Vian tento román publikoval pod svým pseudonymem Vernon Sullivan a jako by tím chtěl nastínit obsah díla - třeskutě vtipné, kousavé, groteskní a velmi satirické. Podtitul navíc dodává 'crazy crimi erotic science & politic fiction', čímž naprosto dokonale vystihuje celý potenciál díla.

Od první stránky se sem tam zasmějete, ono není divu, kniha je psaná ich formou a tak je skutečně velmi zábavné číst Rockovy skromné poznámky na bezchybnou anatomii těla. Kromě vtípků se ale s postupem kapitol rozvíjí zajímavá zápletka, přímo detektivní. Ne, že byste napětím nedýchali, ale rozhodně budete zvědaví na to, jaká kulišárna za tím vším je. A vyvrcholení stojí rozhodně za to!

Menším nedostatkem pro mě byl fakt, že jsem se nezvykle dlouho (na Viana) začítala. Ono to možná bude tím, že již od první kapitoly je nám představena celá plejáda postav, no a když se o nich mluví jednou křestním a jednou příjmením, neubráníte se jistému zmatku, než si pospojujete, kdo je kdo. Zároveň mě dost mrzelo (a to tedy nevím, jestli není chyba spíše překladu) střídání minulého a přítomného času. Nevím no, prostě mi nesedí, když je napsáno:
"Ahoj," řeknu. Policista se na mě usmál a pozdrav opětoval.

Nicméně tato drobná vada na kráse rozhodně nezničí celkový dojem.

Zabte ošklivé je rozhodně počtení na dlouhý večer, na zbavení nudy, či prostě pro touhu pobavit se inteligentním humorem. A mimochodem, nezapomeňte na to, že je to všechno s notnou dávkou nadsázky, bez níž kniha snad ani vážně brát nejde :-)