Superman byl Rusák!

recenze

Superman: Rudá hvězda (2012) / steppen-wolf
Superman: Rudá hvězda

Recenze napsána průvodně pro server Pevnost.cz, když ještě fungoval jako sociální síť pro fanoušky fantasy. Dnes už tam, jako spousta jiných článků, není proto ji s hrdostí dávám sem. :)


Představte si svět, ve kterém kosmická kapsle se žvatlavým Kal-Elem nedopadne do Kansasu, ale na opačný konec planety: do Sovětského svazu v době, kdy tuto zemi ovládá báťuška Stalin. Všem vzdělancům, u kterých se znalost moderních dějin snoubí se znalostí moderní popkultury (a není nás takových mnoho) již běhá mráz po zádech. Co může být horšího? Snad jen, kdyby maličký Superman dopadl do střední Evropy let devadesátých a stal se slouhou současné české politické garnitury. Zanechme však hororových a katastrofických scénářů a věnujme se raději čerstvě vyšlému comicsovému skvostu.
Přesně s touto představou si rozhodl pohrát přední comicsový scénárista Mark Millar (Mrtvý nebo Živý, Ultimates) a výtvarníci Dave Johnson a Kilian Pluncket. Superman vyrůstá v ukrajinském kolchozu a dostane se mu pravé stalinské výchovy, včetně školení v marxismu-leninismu a přesvědčení, že jedině soudruh generalissimuss Stalin je schopen lidstvu šťastnou komunistickou budoucnost zajistit. Zázračného dítěte si sovětské mocenské orgány samozřejmě nemůžou nevšimnout. Výsledkem je, že Stalin s pomocí nadčlověka ovládne svět: nejsou žádné nehody, války, ani konflikty, kriminalita neexistuje a komu se to nelíbí, je účinně a důkladně přeprogramován, takže svůj světonázorový omyl rychle a rád pochopí. Superman je stále ten starý Superman jak ho známe, jen výchovu k americkému pojetí svobody a demokracie nahradila výchova ke stalinismu, který chlápek v rudé pláštěnce prosazuje se stejnou zaslepeností a černobílým viděním jako v klasických comicsech. V první části příběhu jen pomáhá po celém světě, zachraňuje ženy s hořících domů, děti z autobusů nad propastí, sundává kočky ze stromů a ve snaze celému světu pomoci páchá zlo a zavádí tyranii. Posledních pár disidentů, z nichž nejvýraznější je jakýsi Batman, nemá žádnou naději. Zlom nastane, když Stalin zemře. Kdo by mohl nahradit takového velikána, poloboha, největšího génia lidstva, jehož ducha nemá na zemi konkurenci? Kdo jiný, než nadčlověk z jiné planety? Superman se tak v druhé části stává vládcem stalinského impéria. Jedinou šancí zůstává americký vědec Lex Luthor, manžel novinářky Lois, rozené Lainové. Dokáží však jeho vynálezy zastavit ušlechtilého tyrana? 
Superman: Rudá hvězda je výtečný comicsový román o relativitě Dobra a Zla, o složitosti a neuchopitelnosti podstaty těchto pojmů ve skutečném světě i o tom, jak moc naše postoje ke světu ovlivňuje výchova a vnější prostředí. V knize nejsou žádní skuteční hrdinové a padouši, Superman dělá jen to, co upřímně považuje za nejlepší pro lidstvo, díky své výchově však nedokáže pochopit přirozenou lidskou touhu rozhodovat sám za sebe. Scénář celkem šlape, míra děje, akce a filozofování je namixována celkem zdravě, navíc MIllar si je moudře vědom, že myšlenky mají plynout z děje a jednání postav a ne ze žvanění. Ne všechno je dokonalé: příběh plyne někdy až příliš rychle, klíčová pasáž Supermanova dětství a výchovy je dost přehlížena, také originální a v kontextu prostředí velmi vtipný Batman mohl dostat více prostoru. Naopak některé části Supermanova vnitřního monologu zde nemusely být vůbec. Jako celkem však příběh zaujme a donutí k přemýšlení. 
Co zasluhuje nejvyšší ocenění je Johnsova a Plunketova dynamická kresba, připomínající svou stylizací a barevností sovětské budovatelské plakáty. 
Až na drobné nedostatky se jedná o vyzrálé a originální dílo, které by v knihovně milovníka comicsu nemělo chybět.

Komentáře (3)

Přidat komentář

steppen-wolf
08.04.2013

To Kapis: Děkuji za doplnění. Potvrzeno, opraveno.

Kapis
08.04.2013

Už se budu sice opakovat, ale hnidopišsky musím doplnit:
Komiks, comics - mainstream, klasika
Komix, comix - undergroundová tvorba


Daxie L. Jesus
02.04.2013

To se přece ví, že byl komouš, proč by jinak nechal zničit Krypton nebo jak se to ta planeta jmenovala?