Středověké krimi, u kterého se nudit nebudete

recenze

Smrt šumavského poustevníka (2024) 4 z 5 / Thomasso23
Smrt šumavského poustevníka

Poslední díl ze série Hříšní lidé Království českého je kniha, u které neuděláte chybu. Opět v hlavní roli královský prokurátor Oldřich z Chlumu a jeho pomocník Ota ze Zástřízlí. Oldřich z Chlumu je se svým pomocníkem povolán do jižních Čech Johánkem z Poděhús, aby vyšetřil vraždu šumavského poustevníka Baltazara. Kdo zná knihy Vlastimila Vondrušky, tak ví, že čtenáře kromě detektivní zápletky také čeká i zábava a typické chování Oty ze Zástřízlí. Je zde hodně postav, které jsou součástí vyprávění a skvěle doplňují vyšetřování. Baví mě, jak pan Vonduška dokáže vystihnout charakter postav. Ve 13.století hrozí napadení z Německé strany a tento mord může poškodit česko-bavorské vztahy. Příběh se odehrává okolo hradu Pušperk. Ze zdánlivě jedné vraždy se objeví další zápletky, které spolu souvisí. Samozřejmě zde hlavní roli hrají peníze. Jak si vyšetřovatelé českého poradí samozřejmě neprozradím, ale jde o jeden z nejlepších dílů této série. Kniha má spád a když to člověk čte, těžko se odpoutává od příběhu. Nezbývá mi, než tento díl všem milovníkům historických románů doporučit.