Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

recenze

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2012) / Jackelin
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
O knize jsem se dozvěděla, až když v kině začal běžet film, což je vcelku smutné, ale i tak jsem ráda, že jsem knihu vůbec objevila.

Musím říct, že z počátku jsem měla opravdu velký problém se do knihy začíst. Nevím přesně čím to bylo, ale dokonce jsem i uvažovala, že knihu na nějakou dobu odložím. Nakonec jsem to naštěstí nějak vydržela a jsem za to moc ráda.

V knize objevíte dvě časové linie - jedna vám ukazuje, co se děje teď a v té druhé se dozvídáte spousta věcí z Alanovi minulosti. Bavilo mě číst o tom, co Alan v mládí zažil a navíc to knize vždy dodalo i patřičné napětí, když jste očekávali, co bude v reálném čase následovat dál.

Na knize se mi vážně líbilo, že ačkoliv nejhlavnější postavou byl samozřejmě Alan Karlsson, dozvěděli jsme se mnoho věcí o vedlejších postavách. Dokonce příběh nevidíte jen z pohledu Alana, ale i z pohledu skoro všech ostatních. V některých příbězích to možná může kazit pointu, ale do této knihy se to krásně hodilo. Bylo zajímavé pozorovat myšlenky ostatních, jakožto například policejního vyšetřovatele.
Alan mě neustále překvapoval. Člověk by si nikdy nepomyslel, čeho všeho je takový stařík schopný a co vše mohl v životě zažít a dokázat. Skvělý je i Alanův flegmatismus, a možná i sarkasmus, který vám mnohdy vytvoří úsměv na tváři.
V knize se navíc vykytuje mnoho známých osobností, mezi které můžeme zařadit například Harryho Trumana, Einstaina či Mao Ce Tunga... Když vidíte tato jméno, možná si říkáte, že kniha bude dosti politicky zaměřená, ale není tomu tak. Sice se v příběhu vykytuje spousta politických osobností, které řeší politické situace, samotný Alan se do politiky nijak nemíchá - nemá ji rád.

Čtení tohoto humorného příběhu jsem si opravdu užívala. Knihu jsem brala jako takovou pohodovou a oddechovou.

Komentáře (0)

kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel recenze