Špatná dcera

recenze

Špatná dcera (2019) / evasamankova
Špatná dcera
Tři sourozenci. Mezi sebou už roky mluví jen s velkým sebezapřením. S otcem kvůli jeho nové ženě nemluví vůbec. Když je tragédie zavede po letech znovu do rodného města, začíná se psát další část rodinného dramatu…

Fanoušci knih kanadské spisovatelky Joy Fieldingové se na počátku letošního roku dočkali dalšího přírůstky do sbírky. Novinka s názvem Špatná dcera přináší napínavý příběh o třech sourozencích, které rodinná tragédie svede po pěti letech vzájemného mlčení zpět do rodného domu, kde kromě současných nezodpovězených otázek vylézají ze skříně i staří kostlivci.

Joy Fieldingová se řadí mezi nejúspěšnější spisovatelky současnosti. Na svém kontě má přes dvě desítky románů, v nichž se výrazné ženské hrdinky ocitají ve vypjatých životních momentech. A nejinak je tomu i v současné novince.

Hlavní postavou psychologického thrilleru Špatná dcera je třicátnice Robin, pracující jako psychologická terapeutka. Robin více jak pět let nemluvila se sestrou ani s otcem, jen po telefonu velmi sporadicky se svým bratrem. Když se z ničeho nic ozve její sestra, je jasné, že se něco stalo.

A skutečně. Jejich otce, jeho druhou manželku a dvanáctiletou nevlastní dceru postřelil uprostřed noci v jejich domě neznámý pachatel. Všichni tři skončili v nemocnici v kritickém stavu. Robin je nucena vrátit se do nenáviděného rodného maloměsta a setkat se se svou sestrou Melanií, s níž si nikdy nebyly ani v náznaku blízké.

Když se do toho přimíchá ještě jejich bratr Alec, jehož někdejší snoubenka se nakonec stala otcovou druhou manželkou, je zaděláno na dramatické pokračování rodinného rozkolu. Kdo z nich skrývá tajemství? Čí lži se dobře poslouchají, ale zakrývají děsivé rozhřešení?

Joy Fieldingová napsala s nezdolným elánem a jistou rukou další velmi čtivý román, v němž nešetří napětím. Vše ubíhá svižným tempem vpřed, postavy jsou charakterově rozmanité. Rozplétání rodinného klubka křivd stojí na zdařilých dialozích a věrohodně působící atmosféře.

Fieldingové vypravěčský styl je příjemný i dobře srozumitelný. Vypjaté momenty příběhu v mnoha případech ředí jízlivý humor, jímž vládne Robinina sestra Melanie. Vyšponovaný závěr pak buď řádně překvapí, nebo doloží, že intuici je třeba naslouchat…

Špatná dcera je výborně se čtoucí psychologické drama s vyprofilovanými postavami i slušnou dávnou napětí. Milovníky žánru ani fanoušky autorky určitě nezklame.

Komentáře (0)

kniha Špatná dcera recenze