Smrtící pouto

Série: Kronika kambionů
Díl v sérii: druhý
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání ČR: 2014

"Ty vole!" vyhrkla jsem, než se mi povedlo ztlumit hlas. "Hele, já už nevím, jak jinak ti ještě vysvětlit, abys mě nechal na pokoji. Úspěšně jsi mě vyděsil, a to spolu mluvíme teprve po druhý. A během našeho druhýho rozhovoru ses přiznal k následujícím přečinům," přešla jsem do právnického modu a začala počítat na prstech. "Nedovolené vniknutí, odcizení osobního vlastnictví, pokus o vraždu, ničení majetku, sexuální útok, nebezpečné pronásledování, nevhodné nakládání s mrtvým tělem, krádež identity a brnkání na moje nervy. Tohle možná funguje na ostatní holky, ale jak už jsem říkala, o mně nevíš vůbec nic. Užij si to s mýma kalhotkama, protože blíž se ke mně nikdy nedostaneš!"

Jaime Reed je autorkou paranormální série pro Young Adults s názvem Kronika kambionů. Říká o sobě, že je na psaní závislá. Studovala umění na univerzitě Virginia Commonwalth. Poté, co se nedostala na uměleckou školu a strávila tři roky hledáním sebe sama v New Yorku, se vrátila do rodného města a znovu objevila svou dětskou "lásku" psaní.
Jejím mottem je: Nikdy se nedívat zpět.

Samaře začíná škola a kromě obvyklých problémů středoškoláků se na ni lepí další, daleko závažnější. Stále se snaží naučit se vycházet s Lilith a její vztah s kambionem Calebem také není zrovna růžový. Obzvlášť poté, co se do města přižene soukromý detektiv, který ví podivně mnoho informací a vyšetřuje celou Calebovu rodinu. Do toho všeho se přimíchá nejpřitažlivější kluk ze Samařiny školy, který o hlavní hrdinku projevuje velký zájem. A co když nic není jak se zdá a jediné špatné rozhodnutí může zapříčinit něčí smrt?

Přiznávám, že tenhle díl se mi líbil o něco méně, než ten předchozí, ale stále dokáže překvapit a má co nabídnout. A ten konec? Ještě teď se vztekám, když si na něj vzpomenu. Autorka si rozhodně zajistila čtenáře, kteří budou očekávat další díl.

V tomto díle rozhodně nečekejte, že se kniha bude točit jenom kolem Caleba a Sam. Na to rovnou zapomeňte. Mně spíš přišlo, že nám autorka chtěla ukázat příběh z té démonické stránky, a to se jí rozhodně povedlo. Bylo rozhodně zajímavé sledovat jak to vypadá, když se ke kormidlu dostane "spolubydlící", příběh tak dostává nový spád a pořádnou dávku akčnosti.
Rozhodně musím pochválit i množství zvratů, které se v příběhu vyskytují a občasnou nepředvídatelnost. Alespoň mě osobně hodně věcí překvapilo, protože jsem se domnívala, že se budou odehrávat jinak.
Na druhou stranu se mi zdálo, že autorka skáče v ději o trochu víc, než by se mi líbilo, protože jsem občas byla zmatená a musela se v textu vracet, abych zjistila, zda jsem náhodou něco nepřeskočila.

Co se postav týče, můžeme si u nich v průběhu všimnout určitých změn. Například Sam se zdá dospělejší a nakupí se na ni spousta nových problémů spojených se svojí nenadále zvýšenou přitažlivostí pro druhé pohlaví. Sice se stále pere se svými emocemi, ale i přes veškeré problémy se stále snaží všem okolo pomáhat. Mně se zdála sympatická, i když s některými věcmi si mohla, dle mého názoru, poradit lépe.
Caleb tentokrát moc prostoru nedostal, za což jsem byla i ráda, protože, když už se v příběhu objevil, většinu času mi lezl na nervy. Nejspíš to bylo tím, že jsem jeho chování absolutně nechápala. Rozhodně jsem ho měla v prvním díle o mnoho radši.
A nová postava Tobias, toho si nemůžu vynachválit. Našel si místo v mém seznamu nejoblíbenějších postav a já mu nepokrytě fandila. On sám hodně obohatil příběh a rozhodně ho udělal zajímavějším.
Jsem zvědavá, jak se to s ním bude vyvíjet v dalším díle.

Příběh celkově hodnotím kladně. I tento díl si udržel svoji čtivost a vtipnost. Příběh je protkán i nějakou tou akcí, takže se rozhodně nudit nebudete. Pokud se vám líbil předešlý díl, tenhle se vám nejspíš bude líbit taky. A tomu, komu se Osudová přitažlivost nelíbila, stejně doporučuji nezanevřít na tuto sérii a zkusit ještě tuhle knihu.