Smolný rok

recenze

Smolný rok (2014) 4 z 5 / evasamankova
Smolný rok

S čísly je to někdy pěkně těžké. A na vině nemusejí být jen matematické příklady, nad kterými jsme se trápili s potem na čele ve školních lavicích. Snad každý máme také nějaká svoje šťastná čísla, ale i ta smolná. Třeba taková třináctka... Pro tři hlavní hrdinky románu Smolný rok od americké spisovatelky Joshilyn Jacksonové je tím nešťastným číslem patnáctka...

S železnou pravidelností totiž každých patnáct let stihne Ginny Slocumbovou nějaká katastrofa. Ve svých patnácti letech nechtěně otěhotněla a odešla z domova od rodičů. Dcera Liza šla za dalších patnáct let v jejích vlastních stopách, když také s kýmsi neplánovaně otěhotněla a přivedla na svět dceru Mosey.

Liza ale nedlouho po porodu jedné noci utekla i s miminkem neznámo kam. Domů ke Ginny se vrátila s dcerou v náručí až po více jak dvou letech.

Roky rychle uběhly a před ženami stojí další smolný rok, protože Mosey právě slaví patnáctiny. Tentokrát má ale smůla zcela jinou podobu. Liza prodělá mrtvičku a následky jsou hodně bolestné - ochrne a oněmí.

Dramatické události tím ale teprve začínají. Nečekaný směr naberou poté, co se Ginny rozhodne pokácet starou vrbu doma na zahradě. Pod ní se totiž nachází truhla s kostrou malého dítěte. Čí ostatky to jsou? Jaká tajemství každá z žen skrývá? Smolný rok ještě zdaleka není u konce...

Tato kniha se mi jednoduše moc líbila. Už ani přesně nevím, kdy jsem naposledy četla něco tak naprosto nepředvídatelného. Celý příběh se už od začátku ubírá svojí vlastní cestou a vsázet na to, jak konkrétně bude pokračovat nebo jak vůbec skončí, by bylo sázkou téměř bláhovou.

Joshilyn Jacksonová není nijak podbízivá, ani vtíravá, naopak vypráví velice příjemně, uvolněně, s velkým citem a někdy i s parádně drsným humorem.

Přestože se všechny tři ženy sešly pod jednou střechou právě díky smolným rokům, jejich vztah to nijak nepoznamenalo. Všem příkořím života čelí se vzájemnou láskou, oddaností a jsou pro sebe vším. Ve vyprávění se pravidelně střídají v samostatných kapitolách. Ta nejstarší a ta nejmladší hovoří v první osobě, prostřední z nich dostává prostor formou třetí osoby.

Aktuální smolný rok ženám přináší k rozluštění záhadu, která má své kořeny v minulosti. Ginny a Mosey se toto tajemství snaží rozluštit nezávisle na sobě, každá sama a po svém. A obě to berou také ze zcela odlišných konců. Naopak Liza, která "ví", nemůže mluvit, a proto zkouší všemožné způsoby, jak sdělit to, co by ráda.

Smolný rok je výborná kniha o lásce a jejích nejrůznějších podobách, o rodině a síle mateřských pout, a v neposlední řadě i napínavý příběh o dávných tajemstvích. Moc příjemné čtení.