Slavný detektiv poprvé bez své stvořitelky

recenze

Vraždy s monogramem (2014) 4 z 5 / evasamankova
Vraždy s monogramem

Malá hádanka: Jak se jmenuje vzrůstem malý mužíček s vždy dokonale upraveným knírem, jenž je belgické národnosti, přestože většina ho považuje za Francouze, a jehož malé šedé buňky vždy objasní i ten nejlépe promyšlený zločin? Jasně, moc lehké. Byl to jen pokus. V knize Vraždy s monogramem se ukrývá o poznání složitější hádanka...

Vraždy s monogramem, které vyšly na začátku září současně v 28 jazycích v 50 zemích, přivádějí zpět na scénu nejznámějšího detektiva z pera Agathy Christie - Hercula Poirota. Se svolením dědiců se této nesnadné role ujala známá britská autorka Sophie Hannah.

Ta zasadila Poirotův nový příběh do Londýna 20. let minulého století. Známý detektiv se ocitá ve víru vyšetřování poté, co se jednoho čtvrtečního večera setkává v malé kavárně s mladou a velmi nervózně vyhlížející ženou. Ta se mu svěří, že je ve vážném ohrožení života, ale zároveň vyslovuje přání, aby její vrah nebyl v budoucnu hledán ani potrestán. Poté z kavárny utíká...

,,Ne!" Vytřeštila oči a schoulila se na židli. ,,Ne, to nesmíte! Nesmí se udělat nic, aby se to zastavilo. Nic to nemůže zastavit, to je nemožné. Je to nevyhnutelné. Jakmile já budu mrtvá, spravedlnosti bude konečně učiněno zadost."

Když se za několik hodin po podivném setkání s onou ženou Poirot dozvídá, že v nedalekém luxusním hotelu došlo ke třem vraždám, nabývá podezření, že jedna událost souvisí s druhou. Oběti se sice našly ve třech různých pokojích na třech odlišných patrech, přesto je více než pravděpodobné, že vrahem je stejná osoba či osoby.

Všichni zavraždění (dvě ženy a jeden muž) jsou totiž nalezeni v obdobné pozici a mají v ústech vložený manžetový knoflíček s identickým monogramem. Jaká spojitost je váže? Kdo se jich tak moc toužil zbavit, a proč?

Hercule Poirot se spolu s detektivem Scotland Yardu - Edwardem Catchpoolem - snaží této záhadě přijít na kloub. Je však možné, že než se pověstné "malé šedé buňky" doberou pravdy, přibude další oběť...

Sophie Hannah svěřila úlohu hlavního vypravěče celého příběhu mladému Catchpoolovi, který dle očekávání neoplývá právě tak bystrou myslí jako Poirot. Stejně tak autorka v knize dodržela i další známé prvky stylu vyprávění "královny zločinu". Ať už je to velká řádka podezřelých, spletitost zápletky, forma vyjadřování, nebo finále se všemi postavami v jedné místnosti.

O slušnou dávku napětí i překvapení bohužel obírá čtenáře vlastní vinou sama autorka tím, že v ději až zbytečně brzy odkrývá výrazné aspekty hlavní zápletky. Tu poté na velkém počtu stránek převrací do všech možných i nemožných stran, aby v závěru už vlastně neměla čtenáře čím tak výrazně překvapit.

Agatha Christie byla výtečná, snad až geniální spisovatelka. Sophie Hannah tak měla pořádně těžký úkol. Zhostila se ho ale s velkou ctí a "královně detektivek" se přiblížila, jak nejvíce mohla. Je dobře, že v naší době, kdy vše a každý vypadá jako nahraditelný, zůstává stále něco a někdo skutečně nenahraditelný...

Vraždy s monogramem jsou kvalitní a čtivou detektivkou, kde má téměř každá nedůležitá poznámka podstatný význam. Hercule Poirot v knize kromě detektiva zastává ještě jednu malou (a podle epilogu) neméně úspěšnou roli. Proto jedna otázka závěrem (snad o něco náročnější, než ta z úvodu): Jaká role to je? Pokud nevíte, hledejte nápovědu v knize... :)

Komentáře (0)

Přidat komentář