Síla rodu - jak pochopit svou rodinu

recenze

Síla rodu (2023) 5 z 5 / RenataP
Síla rodu

Máte pocit, že váš život příliš ovlivňuje něco, co souvisí s vaším rodem, předky? Pak je to kniha jako stvořená pro samoléčbu, samostudium. Nabízí možnosti, jak se dostat ke svým odpovědím, které potřebujete, ale také nabízí podporu a znalosti fungování toho, jak na nás přechází rodové úkoly, kletby, ale i kus štěstí. A tohle byla třeba část knihy, která mne oslovila nejvíce
„Důležité je nebrat si to, co k nám od našich předků přichází, osobně, nýbrž danou věc přenechat tomu předkovi nebo té předkyni, kterých se skutečně týkala. I když zasahuje do našich vlastních buněk, není naše téma a není to původně ani naše zranění. Patří někomu, kdo byl v rodové linii před námi. A proto je možné jej zase vrátit tomu, od koho vzešlo“
Asi nejdůležitější část celé knihy. To, co si z knihy pravděpodobně máte vzít. Pokud tedy nejste mezi těmi, kteří plni zájmu půjdou naplno do zkoumání a s péčí si na sebe vezmou to, co vzít na svá bedra chtějí.
Příběhy minulosti nic víc my jsme my a my tvoříme půdu pro naše potomky
I když se budeme věnovat velmi hlubokým tématům, přáním, obavám, velkým životním a rodovým vizím, i velkým dramatům, válkám, úspěchům, zničeným životům, je vždy dobré mít na paměti, že jsou to příběhy naší minulosti, nikoliv něco, co musíme nějak řešit.
To osvobození se od nutnosti a prokletí, které musí být a nejede přes to vlak, mne vyhovovalo a kniha se tak stala stravitelnější než třeba legendární Prvotní otisky a jejich vliv na život člověka, kniha, která byla v tomto až moc nekompromisní a člověka zatíženého stresem rodičů v podstatě odepisovala.
A každý životní příběh je jiný, některé jsou velmi silné, tuhé a bolestivé, jiné se uvolňují poměrně snadno, děkuji tedy za příběhy, které jsou v knize sdíleny a které nám ukáží, že v tom rozhodně nejsme sami.
A tak se stává práce na vyléčení rodu o mnoho lehčí, protože se stáváme diváky něčeho, co má na nás vliv, co nás formovalo a my můžeme pochopit proč a víc nic. Víc není třeba.
Ta silná nastavení v rodinách jsou často nenápadně tuhá. Často nám to vnutilo myšlenky nebo plány, které nejsou vůbec naše. A to nemluvím o rodově předávaném obchodě nebo statku, nebo pracovní kariéře, ale třeba i o pocitu, že musím sloužit nebo utíkat. Nemusím. Máte-li takové pocity a cítíte-li, že to není ono, že se vám nedaří, nedělá vám to dobře, prozkoumejte, jestli jsou vůbec vaše
To bylo druhé velké uvědomění z této knihy.
A někdy právě v kořenech našich rodů můžeme najít odpovědi na otázky, které hledáme. A mnohdy se tam i inspirujeme.
Autorka vytvořila knihu jako velkou přednášku i pracovní sešit
Kniha je plná informací, vede nás celým procesem, vysvětluje a nabízí cvičení, která nás vedou do lehkého uvědomění si minulosti a praktických věcí, ale kdo bude chtít, může si vybrat i z těch, která ho zavedu do hlubin.
Tato cvičení je dobré si zapsat. Vracet se k nim a třeba si je za nějaký čas zopakovat.
Nebo připomenout formou toho zápisku. Protože jedna věc je to uvědomění v tu chvíli, druhá je potom to, když chvíli s tím žijeme, některé věci se mohou začít samy rozlamovat a sedat si na nové, lepší místo.