Sex, drogy a rokenrol v knižnom prevedení

recenze

Daisy Jones & The Six (2020) / marcoz
Daisy Jones & The Six

Som veľmi rád, že vydavateľstvo Slovenský spisovateľ prinieslo na naše pulty americkú autorku Taylor Jenkins Reid. Jej tvorba je natoľko originálna, že už prvým románom v slovenskom preklade Sedem manželov Evelyn Hugovej dokázala zaujať širokú škálu čitateľov. Tiež som patril medzi tých, ktorí netrpezlivo očakávali jej ďalší literárny počin, a neobišiel som skrátka. Daisy Jones a The Six je kniha, akých je málo - vďaka téme, prostrediu i kompozícii rozprávania. Už názov napovedá, že nepôjde o tradičný príbeh, a to tak po obsahovej, ako aj formálnej stránke. Autorka rúca konvencie a šikovne mieša dokopy formu dialógov so spomienkami, romantikou, spoločenskou tematikou, hudbou a jej pestrým zázemím.

"Billy: Všetci sme tvorili jeden tím.

Eddie: Billy si vôbec neuvedomoval, že k nám ostatným sa správa ako buldozér. Vždy sa všetko dialo podľa jeho predstáv, no keď sa objavila Daisy, zrazu sa to zmenilo.

Daisy: Nechápala som, čo má Billy proti mne. Prišla som a trochu som tú pieseň vylepšila. To mal byť dôvod, aby na mňa zazeral? O niekoľko dní som si prišla vypočuť konečnú verziu. Stretli sme sa v štúdiu. Pozdravila som ho a usmiala sa naňho. Len kývol hlavou. Akoby mi robil láskavosť, že vôbec toleruje moju prítomnosť. Nebol schopný preukázať mi ani profesionálnu zdvorilosť."
(str. 95)

Celá kniha je koncipovaná ako séria rozhovorov s členmi kapely The Six, ktoré poodhaľujú históriu ich progresu, vzťahov aj príčin rozpadu. Ten je v očiach verejnosti desaťročia zahalený tajomstvom a je načase, aby sa všetci dozvedeli neprikrášlenú pravdu... Rocková kapela je kultovým symbolom 70. rokov, prepisovala dejiny hudby a získavala si fanúšikov po celom svete. Keď manažér The Six spojil ich sily so speváčkou Daisy Jonesovou, skutočnosť poriadne prekonala jeho očakávania. Spojenie silných hlasov, chémia medzi členmi skupiny a ošiaľ, čo spôsobili svojou charizmou, ich priviedli nielen k nehynúcej sláve, ale i k problémom. A my čitatelia máme vďaka Taylor Jenkins Reid jedinečnú šancu nahliadnuť za oponu koncertov, nahrávacích štúdií a hlavne súkromných udalostí hviezdnej zostavy. Teda, aspoň tomu veľmi ľahko a rýchlo uveríte. Je neskutočné, ako autenticky dokázala autorka opísať prostredie napĺňajúce notoricky známy slogan o sexe, drogách a rokenrole, a to čisto za pomoci vyjadrení jednotlivých postáv. Máte pritom pocit, akoby ste sledovali televízny dokument s prestrihmi na ľudí vyjadrujúcich sa ku konkrétnym udalostiam, čím sa zvyšuje dynamika textu spolu s vaším záujmom. Krátke úseky vás nútia čítať ďalej a ďalej a ani sa nenazdáte a máte za sebou celú knihu. Samozrejme, najviac je za to "vinný" samotný príbeh. Stávate sa totiž svedkami všetkých významných situácií v živote a tvorbe svetoznámej skupiny - od nahrávania cez skúšky až po turné, kde sa prejavujú rôzne charaktery a prístupy. Fanúšikovia, žiara reflektorov, novinári, prísun drog, závislosť od alkoholu... Daisy Jones a The Six je obrazom, ktorý využíva tradičné názory na skupiny z daného obdobia, no robí to nevšedne a pútavo. Čitatelia dostanú presne takú búrlivú a emocionálnu jazdu, ako očakávajú, a zároveň v nich ostane akýsi pocit nostalgie za časmi, keď nebolo také jednoduché stiahnuť si akúkoľvek pieseň v priebehu pár sekúnd a speváci boli nedosiahnuteľnými hviezdami.

"Karen: Začala hrdelným hlasom, potom prešla do chrapľáka. Čiastočne preto, lebo bola očividne opitá. Tá pieseň bola plná hnevu. Keď ju Daisy spievala, tiež bola plná hnevu.

Eddie: Presne tak si predstavujem rokenrol! Bolo to divoké. Bolo to strhujúce. Keď ľuďom rozprávam, ako sa robí rockový album, nikdy nezabudnem spomenúť ten deň. Stál som pred tou najsexi kočkou, akú ste v živote videli, a s úžasom som sledoval, ako si ide vyspievať dušu. Myslím, že všetci sme mali pocit, že o chvíľu príde o rozum. Ale v tom najlepšom zmysle slova."
(str. 225)

Nespomínam si, že by ma nejaká iná kniha vedela tak ľahko vtiahnuť do sveta hudby. A hoci nie som extra fanúšik rocku, pri čítaní som sa ním stal skrz-naskrz. Napomohli tomu dokonca aj texty piesní na konci knihy. Taylor Jenkins Reid potvrdila status autorky, ktorá sa nenechá obmedzovať vžitými formami a postupmi, a dúfam, že zapustila pevné korene aj u nás. Je zjavné, že aj slovenskí čitatelia sú očarení jej talentom a azda to bude stačiť, aby sme sa dočkali prekladu aj ďalších jej diel. Daisy Jones a The Six vás zaujme na prvý pohľad vďaka výraznej obálke a vyburcovaná zvedavosť sa určite nepretaví do sklamania. Tento román sa u mňa zaradil medzi najlepšie literárne počiny roka a určite sa k nemu ešte rád vrátim.