S Bobem nejen o hubnutí

recenze

Pravidla hubnutí (2014) 5 z 5 / Safienka
Pravidla hubnutí

Jsem příjemně překvapena. Na první pohled by se mohlo zdát, že se bude jednat o další publikaci ze série „Hubnutí v co nejkratší době“. Opak je však pravdou.
S Bobem Harperem jsem se setkala tuto zimu. Nejprve v americké reality show The biggest loser a poté při jeho workoutu Yoga for ABS. Hodně dlouho jsem váhala, jestli mi je tento chlapík vůbec sympatický. Díky necelým 300 stranám jsem se ujistila, že Bob to s lidmi prostě umí. Věřím v to, že si touto publikací získal nejednoho fanouška.
Kniha je koncipována do tří částí. První část je věnována 20 pravidlům, kterými byste se měli držet, pokuď chcete zhubnout či se alespoň začít zdravěji stravovat a žít. Každé pravidlo je velice polopaticky vysvětleno a proloženo Bobovými poznámkami, které měly správnou šťávu. Vše je psáno velice čtivě a hlavně je vše skvěle vysvětleno. Bob si nebere servítky s ničím a na čem hodně záleží, to doplní hned několika vykřičníky. Z textu je znát, že je nejen dobrým trenérem a psychologem, ale i rádcem v oblasti výživy.
Druhá část je věnována 3 týdenímu jídelníčku, který je určen zvlášť ženám a mužům. Součástí toho jsou odkazy na recepty, kterým je věnována třetí část knihy. Jelikož jsem už nějaký půl rok vegetariánem, tak si musím recepty ještě upravovat speciálně. To mě však neodrazuje od toho, abych recepty vyzkoušela a nebo je obměnila dle svých chutí. Bob sám přiznává, že se nebrání jídelníčku bez masa, bohužel ještě nevymyslel takové složení, aby to člověku dalo to, co má. Pro nás vegetariány je to náročnější, ale ne zase o tolik. Hold kdo chce, tak si najde způsob, kdo nechce, tak hledá důvod.
Když srovnám tuto knihu s knihou od Jillian Michaels – Ovládněte svůj metabolismus (též je v ní návrh jídelníčku a recepty), kterou jsem si měla možnost také přečíst, musím přiznat, že Bobova kniha je pro naše podmínky praktičtější. Jeho doporučené potraviny a suroviny jsou líp sehnatelné a celkem i levné. Dala jsem si práci a udělala jsem seznam všech potravin, které jsou potřeba pro první týden. Musím říct, že akorát u olivového oleje ve spreji jsem musela pohledat, kde by se dal sehnat. Jinak je vše k mání snad v každém obchodě.
Věřím v to, že by tato kniha mohla opravdu pomoci těm, kteří chtějí zhubnout. Správně zvolená strava má tu největší zásluhu při změně životního stylu. Dalším důležitým prvkem je sport, ale věřte, že to je ta nejjednodušší část. Sestavit jídelníček, nakoupit správné potraviny, překonat lenost a opravdu tomu každý den věnovat energii, to je to těžší. Ze začátku je to hodně náročné, ale vše má své výsledky. To, co se zdá zpočátku nemožné, se stává pravidelnou součástí vašeho života. A co je plusem? Bob Harper se Vám to pokouší zjednodušit a zpříjemnit. Dává do placu své zkušenosti a ověřené postupy. No, neberte to.
Sama jsem si po přečtení knihy lehce změnila stravování. Nebo o tom alespoň víc přemýšlím. Vypít sklenici vody před každým jídlem? To ještě jde. Tekuté kalorie mi taktéž nedělají problém. Omezit příjem bílé mouky? To už je horší, ale při větší snaze to jde též. Choďte spát hladoví? No, tak to je velký oříšek. To je jen zlomek toho, co je dle Boba správně. Popravdě to jde občas ztuha, neboť hodně zapomínám, ale jde to! Ke knize se často vracím. Je skvělým pomocníkem v každodenním životě. Určitě doporučuji.