Rozhodně užitečná kniha - Henry Cloud, John Sims Townsend: Prosím Tě, mami

recenze

Prosím Tě, mami (2003) 4 z 5 / Sandik
Prosím Tě, mami

Autoři knihy „Prosím Tě, mami“ (The Mom factor), Dr. Henry Cloud a Dr. John Torwnsend jsou autory také několika dalších knih s českými názvy „Hranice“, „Hranice v manželství“, „Děti a hranice“, „Změna přináší uzdravení“. Recenzovaná kniha má v českém vydání také obdobně řešenou obálku a grafickou úpravu. Zaměření knihy je však poněkud odlišné. Soustředí se na otázku, jaký vliv měla a má matka na své, nyní již dospělé dítě či děti.

Základní teze knihy by se dala vyjádřit asi tak, že ač už jsme dávno dospělí a většinou i zcela samostatní, výchova naší matky nás stále ovlivňuje. Platí přitom, že i zdánlivě nevinné chyby k nimž došlo v dětství a dospívání mají dnes velký vliv a dopad do našeho života. Autorům však nejde o nějaký hon na nedobré matky, naopak konstatují, že jejich chyby jsou dány mnohdy právě tím, že ony samy prošly nedobrou výchovou. Ačkoli nás tedy naše matky ovlivnily velice výrazně, následky této výchovy jsou naším problémem a úkolem k řešení. Autoři nabízejí jednoduchý model řešení v podobě "podpůrné skupiny", která nám pomůže naše problémy řešit a doplnit chybějící rozměry. Nejprve ve však potřeba správně rozpoznat kořeny našich problémů. Většina knihy je proto tvořena jakýmsi „katalogem“ matek: „matka-fantom“, „křehká matka“, „matka-manipulátor“, „matka-sběratelka trofejí“, „matka-stálý šéf“, „matka-věčný průvodce“. Za každou kapitolou, která popisuje působení daného typu matky a jeho následků následuje kapitolka, která nabízí možné řešení.

Knihám amerických autorů se u nás často (a oprávněně) vytýká přílišné zjednodušení, schématičnost, jakási věcná „naředěnost“ sdělení. Ani recenzovaná kniha není jiná. Nelze ji však označit za povrchní. Především proto ne, že nabízí velmi jasná, konkrétní a účinná řešení. To, že popisované reálie jsou zřetelně americké vadit nemusí, neboť základní problém a jeho řešení zůstává platný a nemělo by čtenáři činit veliké potíže knihu aplikovat na středoevropské poměry. Určitou komplikací může být to, že v praxi rozhodně narazíme nikoli na popisované "typy" matek ve vyhraněné "učebnicové" podobě, ale spíše na určitou kombinaci těchto "typů". Zádrhel může nastat ještě v jiné věci. Pastorace je totiž u nás stále ještě do značné míry v plenkách. Čtenář si to uvědomí ve chvíli, kdy začne promýšlet doporučovaný postup řešení problémů pomocí „podpůrné skupiny“. Pokud se mu touto podpůrnou skupinou nestanou jeho blízcí, bude něco takového ve svém okolí většinou hledat jen těžko. Přes tento handicap může však být právě tato kniha skutečným klíčem k řešení zdánlivě neřešitelných problémů a jako takovou ji nezbývá, než doporučit našim milým čtenářům.

Celkový dojem: 85%