Romeo a Julie na barikádách

recenze

1848! - Rok hrdinů, milenců a zrádců (2014) 4 z 5 / KKlubovna
1848! - Rok hrdinů, milenců a zrádců

Autor nás zavádí do vášnivého období „pražského jara“ roku 1848, mezi bouřící se studenty, do univerzit i šlechtických paláců, na pražská tržiště, do proslulých hospod i na říční ostrovy. Láska českého studenta Jakuba k německé dívce Betty se v hysterii nacionálních vášní promění v tragický příběh novodobého Romea a Julie. Zatímco zrazené „děti revoluce“ krvácejí na barikádách, tajné policejní služby a generální komandant Windichsgätz chystají zákeřné tahy. Obětí politické šachové partie se stane i kněžna Windischrätzová. Tajemní atentátníci procházejí Prahou a děsivý ohňostroj dělostřelecké kanonády rozzáří nebe nad městem…

Hm, zalíbila se vám poutavá anotace? Ano? Tak vám můžu říci, že na vás čeká ještě poutavější kniha, která vás zavede mezi bouřící se studenty. A jak kniha obstála u mě? To se dozvíte právě teď…

Když knihu otevřete, bude vás očekávat krásný a poutavý začátek. Budete si říkat, jaké štěstí jste měli při výběru knihy, protože 1848! Rok hrdinů, milenců a zrádců se vám určitě zalíbí. Střídá se láska s beznadějí, napětí se smutnými okamžiky a také vítězství s prohrou.

První třetinu knihy očekávejte seznámení s postavami, dobou a úchvatnou módou. Knihu napsal muž, a přitom se hodně věnoval popisu módy. Takže dámy, čtěte, je to krása.

Co vás jistě nadchne, je období, ve kterém se celý příběh odehrává. Ano, kdo umí alespoň trošičku počítat, si uvědomí, že se jedná o Národní obrození. A koho by tato doba nelákala? Setkáte se s Františkem Palackým, Karlem Havlíčkem Borovským a manželka Havlíčka Borovského, Julie, se nezapomene zmínit ani o Boženě Němcové, kterou si naše hlavní hrdinka Betty oblíbí. A nezapomeňme na Bedřicha Smetanu, v té době ještě obyčejného klavíristu, který sní o tom, že si založí hudební školu.

Někdy vás však bude zarážet slovník hrdinů. Mě osobně tedy zarážel. Přišlo mi, že se někdy baví dva mladí muži v dvacátém prvním století, ne v devatenáctém. Ale jistě jim to odpustíte, protože hledat chyby na této knize by byl hřích.

Až se dostanete k barikádám, budete jásat a řvát, usmívat se i brečet, protože to bude těžké. Těžké se rozhodnout. Měli zůstat doma? Nebo se zachovali správně? A to nejsou jediné otázky, které vás budou tížit a vrtat vám hlavou. Jedna jediná otázka se vám v hlavě udrží až do konce. Kdo je ten dobrý, a kdo je ten špatný?

Až začnou ty pravé boje, až začnou lítat kulky a nastane požár a rvačky, budete nuceni otáčet stránky dál a dál. Nevěříte? Útoky jsou vykreslené vážně dokonale. Až z toho mrazí v zádech.

V knize jsem si oblíbila Betty. Byla svá, tvrdohlavá a někdy i rozumná, čímž si mě dokázala získat. Jakub nebyl špatný, jen jsem ho za celých tři sta stran nestihla poznat. A nejradši jsem měla Hanse.

Konec celého příběhu mě velice zklamal. Anotace hlásá, že se jedná o novodobý příběh Romea a Julie, ale má otázky zní: Kde jsou? Jsem moc, moc zklamaná, a proto musím pár procent ubrat.

Historický román 1848! Rok hrdinů, milenců a zrádců je velmi povedený kousek, který osloví jak pány, tak dámy od takových čtrnácti let. Knihu vám z celého srdce doporučuji, rozhodně si získala čestné místečko v mé malé skromné knihovničce.

KKlubovna
14.10.2014

Díky moc, dávám si na nich záležet. ;)

Hřibče
14.10.2014

Moc pěkná recenze! Na knihu si už brousím zoubky. :)