Kniha, která mě zklamala, ale zárověň ukázala, že je skvělá...

recenze

Aliance (2014) 4 z 5 / KKlubovna
Aliance

Na frakcích založená společnost, v níž Tris Prior kdysi věřila, je v troskách - zničená násilím a mocenskými boji, zjizvená ztrátou a zradou. Když tedy dostane možnost prozkoumat venkovní svět, neváhá, je připravená. Třeba právě za plotem ona i Tobias naleznou společný lehčí život, svobodný od zbytečně komplikovaných lží, zamotaných vztahů a bolestných vzpomínek.

Autorka: Veronica Roth
Přeložil/a: Radka Kolebáčová
Počet stran: 363
Nakladatelství:CooBoo
Rok vydání: 2014

Moje reakce po dočtení knihy:
No tak to jsem vážně nečekala. Takhle to skončí? Tris, já tě mám tak ráda! Veronico, jste úžasná autorka! Vážně byla jsem koncem velice šokovaná. Ještě než se pustím do ostatních věcí, chci vás upozornit, že je velice težké psát bez spoilerů, ale snad to zvládnu.

Veronica tímto koncem vybočila z řady mnoha autorů a u mě se dostala na nejvyšší pozici. Vážně, málo autorů má žaludek toto udělat. Přesto, že jsem poslední kapitoly probrečela a z breku mě dostali až Piráti z Karibiku a Orlando Bloom, si myslím, že je to neopakovatelný zážitek. Mrzí mě to, ale na druhou stranu jsem velice ráda, jak to skončilo.

Obálka:
No tak obálka je nádherná! Na tom se všichni určitě shodneme. Pro mě je asi úplně nejhezčí z celé série. Líbí se mi kombinace oranžové a vody. Je to krásný nápad. No a ty letadýlka kolem vše krásně vystihují. Vážně krása.

Styl psaní:
No tak to je to, co mi velice vadilo. Střídání Tris a Tobiase. Upřímně, Veronica to tím zkazila. Ze začátku jsem v tom měla veliký guláš a vždycky jsem se musela kouknout, kdo to tedy vlastně vypráví. Vážně, tímto mě velice zklamala. Na druhou stranu vím, že by jinak tuto knihu musela zakončit jinak. Ach jo. Jinak se mi zdálo, že se příliš zabývala povídáním hrdinů, než aby se něco dělo. Se všemi blogery souhlasím, protože toto byl nejslabší díl série.

Pocity:
No tak s těmi si autorka dost dobře zahrála. Musím se přiznat, že jsem se celou dobu musela přemáhat dál, protože se nic nedělo. Rozjelo se to až posledních 60 stránek knihy. Kniha se mi tak zažrala pod kůži, že se jí nemohu vůbec zbavit. Vážně. Jsem z toho na mrtvici. Jak já se nemůžu dočkat filmu! Tato kniha mě nezaujala jako první díl, a hrozně mě zklamala, ale přeci se mi líbí. Taky mi velice vadilo, co udělala s Divergentními. Podle mě to mělo zůstat tajemstvím, nečím víc. Celý zvláštní a tejemný pocit ze slova Divergentní se vytratil.

Postavy:
Jak já všechny postavy miluju! Bože, vážně musí být tak skvělí!
Tris! Tímto dílem jsi mi potvrdila a připomněla, proč jsem si tě tak v prvním díle oblíbila. A poznala jsem, že jsem si na slohovou práci vybrala tu správnou postavu (ve škole jsme psali charakteristiku, tak jsem si vzala Tris). Jsi skvělá přítelkyně, kamarádka, dcera a sestra! Vážně tě velice obdivuji. Vážně jsi senzační. Tris, ty ve mně zůstaneš už na dlouho.

Na druhou stranu se podle mě Tobias choval, jak ufňukaná slečinka. Vážně. Co si mu to provedla, Veronico?! Vždyť byl tak silný, odvážný, statečný! A ty si z něho udělala ufňukánka! Ten konec se mi, i přesto to všechno, líbil.

Davide, jak já tě nenávidím! Já ti od začátku knihy věřila a ty uděláš tohle! Že se nestydíš!

Matthew byl skvělý. Vážně super, kámo:).

Christinu jsem si po třech dílech oblíbila. Díky za to, že se tak na konci zachovala. Její reakce se mi líbila a poznala jsem, že je skvělá přítelkyně.

Calebe, i když to o sobě asi nevíš, jsi skvělý bratr. Mám tě ráda!

Ach Petere? Co se to s tebou stalo? Vážně?! Tohle si udělala mému miláčkovi???! Ale zachoval se správně. (Musím se přiznat, že je hrozné nepsat spoilery, proto píšu na postavy. Jinak bych to nevydržela. Musím to ze sebe dostat, tak se nezlobte.)

A co ty, Uriahu? Jak to vypadá s námi? Asi tak, že v mém srdci zůstaneš stejně jako Tris.

Podtrženo, sečteno:
Tahle kniha mě zklamala, ale za konec jsem ráda. Normálně bych knize kvůli nudě musela dát jenom 2 hvězdičky, ale za konec jí ty další dvě prostě musím přidat. Kniha mě rozbrečela a rozproudila mi krev v žilách. Proto si ty 4 hvězdy zaslouží.

Nevím, jak jste na tom s touto sérií, ale mě nadchla. Nejvíce se mi líbil první díl, ale konec to chtělo taky, že? Ach jo, lidi, já si ty postavy tááák oblíbila. Jsem ráda, že mě provázeli Divergencí, Rezistencí a Aliancí. Díky, Veronico. Díky, Petere. A díky, Tris.

OHĚN, KTERÝ HOŘÍ TAK JASNÝM PLAMENEM, NEMŮŽE PLANOUT DLOUHO.

Mou úplnou recenzi(i s obrázky) naleznete tady:
www.kouzelnaklubovna.blogspot.cz