Roadtrip napříč životem

recenze

Amy a Roger: Na cestě (2013) / lapetitedeny
Amy a Roger: Na cestě

Amyin otec zemřel při autonehodě. A byla to Amy, kdo řídil.

Po jeho smrti, jako by se celá jejich rodina začala rozpadat. Amyin bratr, Charlie, se propadá do drog a tak není nijak nečekané, že brzy skončí na odvykačce. Jejich matka se zase rozhodne, že nejlepší bude úplně změnit prostředí a přestěhovat se do Kalifornii vzdáleného Connecticutu. Aby mohla vše zařídit, sama odjede o něco dříve, zatímco Amy zůstává v Kalifornii a dokončuje ročník.

A pak jí matka oznámí, že bude muset nasednout do auta a dovést ho až do jejich nového domova. To celé po boku prakticky cizího kluka, Rogera, který má cestu odřídit, protože samotná Amy se už nikdy za volant sednout nechystá.

Z krátké a přesně naplánované, nutno dodat, že také pěkně nudné trasy se nakonec stane, proti vůli Amyiny matky, spontánní cesta napříč Amerikou z místa na místo, omezena jenom svým cílem.

Roadtripy mi přijdou jako skvělé výmysly a tak jsem se na Amy a Rogera hrozně moc těšila. Mimo jiné také proto, že jsem si už předem zamilovala to zpracování a byla jsem hrozně natěšená na jejich playlisty a všechno. Nehledě na to, že je to poměrně dost oblíbená kniha.

Těšila jsem se na roadtrip plný dobrodružství, těšila jsem se fakt dlouho a až někdy po polovině knihy mi došlo, že tohle je zjevně trochu jiná cesta. Toho dobrodružství jsem se prakticky nedočkala, všechno probíhalo až moc hladce a poklidně, komplikací bylo málo. Ukázalo se totiž, že Amy a Roger nejsou jen na cestě napříč Státy, ale především na cestě napříč vlastními životy, problémy a trápeními a v tom tkví ona podstata příběhu.

Problémů a trápení má především Amy až až a všem jim vévodí pocit viny z otcovy smrti. Ale není to jen vina, která ji sužuje, přirozeně toho je ještě mnohem víc.

Ani Roger ale není kompletně šťastný a bez svých trápení. Jeho přítelkyně se s ním rozešla bez jediného vysvětlení a nezvedá mu telefony. A přirozeně – kdo by necítil potřebu zjistit, co se vlastně stalo?

Když trávíte s někým prakticky 24 hodin v kuse, několik dní a většinu času jste zavření v automobilu, bylo by umění, kdybyste se nezačali sbližovat. A tak se postupně sbližují i Amy a Roger a navzájem na sebe působí a ovlivňují se. Vyvíjí se. Znát je to především na Amy, která za těch několik dní ujde ohromnou cestu v tom, kým je. Ovšem nelekejte se nějakých rychlých a uspěchaných změn, její vývoj je pozvolný a přirozený.

Kniha je psána příjemně a čte se jako po másle, jen občas jsem měla pocit, že je tu až moc zbytečných popisů a drobností okolo. Nemyslím detailní popisy každého stromu a jsem si vědoma, že to byly detaily, které měly čtenáři nejspíš přiblížit situaci, ale pro mě jich zkrátka bylo až moc, takže jsem si je občas dokonce dovolovala přeskakovat.

Už na začátku jsem zmiňovala skvělé grafické zpracování a pro ty, co knihu ještě nedrželi v ruce a zběžně neprolistovali několik stran, děj je prokládán stranami z Amyina cestovního deníku. Hlavní hrdinka zde poznamenává údaje o státech, které navštívili, přikládá fotografie a účtenky a v neposlední řadě také zaznamenává playlisty.

Celkově myslím, že je to skvělá a oddechová kniha, u které si odpočinete. V létě vám skvěle padne do noty, naopak v zimě vás zase zahřeje a alespoň na chvíli vrátí do teplých letních dní. Ovšem upřímně si můžeme říct, že by se dala pojmout i o něco hlouběji a dobrodružněji. Není to prostě roadtrip plný nebezpečí a nesnází a s tím je potřeba počítat předem. Vývoj děje je na jednu stranu nepředvídatelný – přeci jen nikdy nevíte, kam se Amy a Roger nakonec vydají dál, na koho a co narazí, ale zároveň pokud jde o postavy, je asi předem jasné, kam to celé směřuje. Já to vidím na tři a půl hvězdičky.

Deny-el-Infian.blogspot.cz

Edice
Edice
08.06.2020

Krásná recenze! :) Na knížku jsi mě navnadila, protože i mně se líbí představa roadtripu. Nedávno jsem zjistila, že knihy podobné této jsou mým šálkem kávy, takže jsem vděčná za tvou recenzi, která mi ukázala další takovou knihu. :)